İngiliz polisi, 3 Haziran 2017’de Londra saldırısını gerçekleştiren üç kişinin isimlerini belirledi: Yusuf Zagba, Kuram Şazad Butt ve Raşit Rıdvan (fotoğraflar).

İtalya-Fas çifte vatandaşı Yusuf Zagba, tek yön aldığı biletle İstanbul’a giderken Bologna’nın Marconi Havalimanında yakalandığından beri İtalya’da izleniyordu [1]. Carabinieri’lere (İtalyan jandarması –ç.n.) « terörist olmaya gidiyorum » diye ifade vermişti [2]. Cep telefonunda cihatçılara ait görüntüler bulunmuş [3] ve İtalyan gizli servisleri Londra’ya gittiğinde İngiliz meslektaşlarını tehlikeli biri olduğu yolunda uyarmışlardı. Öte yandan MI5 onu tehlikeli olarak değerlendirmedi.

İngiliz-Pakistan çifte vatandaşı Kuram Şazad Butt geçen yıl Channel 4’ün The Jihadis Next Door (Kapı komşusu cihatçılar) isimli belgeselde görüntülenmişti. Eylül 2006’da Jameah Islamiyah School (East Sussex)’te atış ve dövüş eğitim kampı düzenleyen Vahabbi El Muhacirun grubu üyesidir. Grubun lideri, Hizb-ut-Tahrir bağlantılı Anjem Şudari o dönem mahkum edilmemişti, bugün ise IŞİD’i övmek suçundan aldığı 5 buçuk yıl hapis cezasını çekmektedir. Kuram Şazad Butt, El Muhacirun’un Müslümanların işlettiği bar ve bakkalları alkol satmamaları yolunda ikna etmek üzere kurulan bir kolu olan The Shariah Project’te faaliyet yürütüyordu.

İngiltere İçişleri Bakanlığı El Muhacirun derneğini, ardından da 2010 yılında onu yeniden canlandırmaya çalışan başka üç örgütü (aralarında Islam4UK’nında yer aldığı) ve 2014’te de yine diğer üç örgütü (The Shariah Project’in de yer aldığı) yasakladı. El Muhacirun’un ülke içerisindeki faaliyetleri her zaman kaygıyla izleyen İngiliz istihbarat servisleri, aksine örgütün başta Afganistan, Hindistan (Keşmir) ve Rusya (Kafkasya) olmak üzere yurtdışındaki bazı eylemlerini teşvik etti.

Raşit Rıdvan’ın ise Fas-Libya çifte vatandaşı olduğu söyleniyor.

Öte yandan, New York Times’e göre, 22 Mayıs 2017’de gerçekleştirilen Manchester saldırısının faili Selman Abedi, Libya Sabrata’da IŞİD’in bir tugayı olan El Battar el-Libi ile temas kurdu [4] .

Çeviri
Osman Soysal

[2«Quando Youssef Zaghba disse ai poliziotti italiani: "Vado a fare il terrorista"», Calo Bonini, La Repubblica, 6 Haziran 2017.

[3«Attentato Londra, identificato il terzo terrorista: Youssef Zaghba, italo-marocchino», Fabio Tonacci, La Repubblica, 6 Haziran 2017.

[4"Manchester Bomber Met With ISIS Unit in Libya, Officials Say", Rukmini Callimachi & Eric Schmitt, The New York Times, 3 Haziran 2017.