پادشاه عربستان سلمان بن عبدالعزیزآل سعود (۸۱ ساله ) ، امیر محمد بن نایف آل سعود (۵۷ ساله ) را از سمت خود عزل نمود . او ولیعهد موروثی و معاون اول نخست وزیر و وزیر امور داخلی بوده است .

به این ترتیب ، شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود ( ۳۱ ساله ) ، پسر پادشاه عربستان سلمان بن عبدالعزیزآل سعود مقام ولیعهد موروثی را کسب می نماید .

محمد بن نایف آل سعود از عوامل آمریکا بوده است . او در شهر اورگون Oregon تحصیل کرد و درسازمان اف بی آی و اسکاتلند یارد دوره های تکمیلی گذراند.
او در مبارزه علیه القاعده امتیازاتی کسب نمود . با عزل او ، دیگر امیدی نیست که خاندان نایف بتواند صاحب تاج و تخت عربستان شود .

محمد بن سلمان هیچ تحصیلات آکادمیک ندارد . تنها مدرک تحصیلی او دیپلم دبیرستان محلی است که این خبر اعتبار چندانی ندارد . ورود او به عرصه ی سیاست به صورت مشاور پدرش آغاز می شود که در آن هنگام فرماندار ریاض و سپس وزیر دفاع عربستان بوده است . زمانی که در سال ۲۰۱۵ سلمان پادشاه عربستان می شود ، پسرش مقام وزارت دفاع را کسب می کند و کشورش را وارد جنگ بی امان در یمن می نماید . او از سوی پادشاه این قدرت را دارد تا عربستان را وارد طرح های عظیم رفرم های اقتصادی نماید ، و می خواهد آرامکو را به صورت شرکت خصوصی در آورد ( آرامکو که تنها منبع درآمد کشور به حساب می آید ) ،ا و تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ اقتصاد غیر نفتی کشورش را فعال سازد . او را به لحاظ زندگی خصوصی اش می شناسند ، به صورت Jet-setter ثروتمندی که نیم میلیارد یورو از پولش را صرف خرید کشتی تفریحی yacht Serene نموده است .

به نظر می رسد که پادشاه سلمان به زودی به نفع پسرش از مقام خود کناره گیری خواهد کرد . به این صورت مسئله ی بغرنج جانشینی سلطنت در کشوری که قانون سلطنت پسر ارشد مطرح می باشد ، کنار گذاشته می شود . پادشاه فعلی سلمان نفر ۲۵ ام از ۵۳ پسر عبدالعزیز بن عبدالرحمان آل سعود می باشد .

به هنگام مرگ پادشاه عبدالعزیز ( ماه ژانویه ی ۲۰۱۵ ) ، برادر ناتنی او شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان می شود . اما سه ماه بعد ( ماه آوریل ۲۰۱۵ ) ، ناگهان از مقام جانشینی کنار گذاشته می شود ، موضوعی که تا به حال بی سابقه بوده . شاهزاده محمد بن نایف جانشین او می گردد که او نیز کنار گذاشته می شود .

برای تسلی خاطر خاندان نایف ، قرار می شود تا یکی از داماد های شاهزاده محمد بن نایف به جای او وزیر امور داخلی شود ، چرا که محمد بن نایف فرزند پسر ندارد .

محمد پادشاه آینده ی عربستان می تواند تا پنجاه سال سلطنت کند . اما در صورتی که فوت کند پسر صغیرش به جانشینی او برگزیده خواهد شد .

این راه حل جانشینی توسط واشنگتن مورد تایید واقع شده . و توسط ۳۱ عضو از ۳۴ عضو شورای ( مشاورین خانوادگی ) تایید شده است . از این رو در عربستان دو نسل باید نادیده گرفته شوند . محمد بن سلمان افراد جوانی را برای مدیریت کشورش انتخاب کرده ( کشوری که میانگین سنی آن ۲۷ سال می باشد ) .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian