Kral Selman bin Abdülaziz el Suud (81 yaşında), Emir Muhammed bin Nayif ‘i görevden aldı. Nayif aynı zamanda hem veliaht prens, hem Başbabakan yardımcısı, hem de İçişleri Bakanı idi.

De facto olarak Kralın oğlu Prens Muhammed bin Salman el-Suud (31 yaşında) yeni veliaht prens haline geline geldi.

Muhammed bin Nayif el-Suud ABD’nin adamı olarak kabul ediliyordu. Önce Oregon’da, ardından da FBI ve Scotland Yard’ta eğitim görmüştü. El Kaide’den ayrılanlara karşı mücadelede başarılı sonuçlar elde etmişti. Onunla birlikte Nayif’lerin taca ulaşma umutları suya düşmüş oldu.

Muhammed bin Selman akademik eğitim görmedi. Bununla birlikte kendi ülkesinden alınmış bir lise diplomasına sahip olsa da bunun gerçek olup olmadığı tartışmalı. Politika önce Riyad Valisi, sonra da Savunma Bakanı olan babasının yanında girdi. 2015 yılında Selman Kral olunca, babasının yerine Savunma Bakanı olmuş ve ülkesinin silahlı kuvvetlerini yıkıcı sonuçlara yol açan Yemen çatışmasına müdahil etmişti. Kraliyet iktidarına vekalet yoluyla sahip olan Selman, Aramco’nun (ülkenin tek gelir kaynağı) özelleştirilmesini ve ülkesinin petrol dışında geliştirilmesini öngören Vizyon 2030 adlı geniş kapsamlı bir ekonomik reform projesini başlattı. Özellikle jet-sosyete hayatı ve yarım milyar Euro bedelle Serene yatını satın almasıyla tanınıyor.

Kral Selman’ın yakın zamanda iktidarı oğluna bırakarak görevden ayrılması bekleniyor. Böylece, bugüne kadar adelfik kuralı (hanedanlığın kurucusunun en yaşlı oğlu iktidara geliyordu) uygulayan ülkede süregelen zorlu tahta kimin geçeceği sorunu geçici olarak çözülmüş görünüyor. Bugünkü Kral Selman, Abdülaziz bin Abdurrahman el-Suud’un 53 oğlundan 25ncisiydi.

Kral Abdullah’ın ölümü (Ocak 2015) sonrasında, onun üvey kardeşi Prens Mukrin bin Abdülaziz el-Suud veliaht prens olarak ilan edilmişti. Ama üç ay sonra (Nisan 2015), bugüne kadar görülmemiş bir şekilde aniden veliahtlıktan uzaklaştırılmıştı. Yerine, bu kez o da yine veliahtlıktan uzaklaştırılan Prens Muhammed bin Nayif geçmişti.

Nayif’ler teselli olarak, Prens Muhammed bin Nayif’in damadının yerine İçişleri Bakanlığı görevini üstlenmesi ödülünü aldılar. Damadı çünkü Prens Muhammed bin Nayif’in erkek mirasçısı yok.

Geleceğin kralı Muhammed’in elli yıl hüküm sürmesi bekleniyor. Ama eğer vefat ederse, büyük oğlunun, henüz ergin olmasa da onun yerini alması gerekecek.

Tahta kimin geçeceğine ilişkin soruna bulunan çözüm Washington’dan onay gördü. Çözüm bağlılık Konseyinin (Aile konseyi) 34 üyesinin 31’i tarafından kabul edildi. İki kuşağı es geçmektedir. Bundan böyle Muhammed bin Selman, yaş ortalamasının 27 olduğu ülkesinin çeşitli idari kurumlarının başına gençleri yerleştirmektedir.

Çeviri
Osman Soysal