Irak Genelkurmayı Musul’un yakında kurtulacağını duyurdu. Sıkı bir askeri sansür denetiminden geçen medyalar, Halide Ebubekir el Bağdadi’nin zaferini ilan ettiği El Nuri Camiinin yıkıntılarının ele geçirildiğinin altını çizdiler. Başbakan Haydar el Abadi bunun de facto olarak IŞİD’in sonu anlamına geldiğini belirtti.

Gerçekte IŞİD, İngiliz MI6’i denetimindeki silahlı gruplardan hareketle ABD Ulusal İstihbarat eski direktörü John Negroponte tarafından oluşturuldu. Obama yönetimi IŞİD’e, Tahran, Bağdat ve Şam üzerinden Çin’i Akdeniz’e bağlayan ipek yolunu kesmek üzere bir « Sünnistan » kurma görevi vermiş olsa da, Trump yönetimi bu devlet oluşumuna karşı çıktı. Örgütün Musul (Irak) ve Rakka (Suriye) olmak üzere başlıca iki şehrine karşı düzenlenen operasyonların şeytanı artık kutusuna geri sokması ve bir zamanlar El Kaide döneminde olduğu gibi terörist sistemin geri dönüşüne yol açması bekleniyor.

Iraklı subayların zamansız açıklamalarının, Moskova’nın IŞİD’in halife Ebubekir el Bağdadi’nin Rus Ordusu tarafından öldürüldüğüne yönelik açıklamasını Washington’un örtme çabasına yanıt verdiği anlaşılıyor.

Çeviri
Osman Soysal