5 800 km2 yüzölçümüne sahip dev bir buzdağı, 10 ve 12 Temmuz tarihleri arasında Antarktika kıtasından koptu. 1995 ve 2002 yıllarında da buna benzer tespitlerde bulunulmuştu.

The New York Times’e göre, bu haber ABD’li araştırmacı John H. Mercer’in 1978 yılında Nature’de yayınlanan kehanetini doğruluyor: kutupsal buzul şapkası (inlandsis) küresel ısınma etkisiyle ortadan kalkacak. Başkan Donald Trump’ın ülkesini Paris İklim Anlaşmasından geri çekmesi sonrasında birçok medya kuruluşu alarm zilleri çalıyor.

New York Times’in bize söylemediği ise, bu olayın söylendiği gibi hiç de olağanüstü bir olay olmadığı gerçeğidir: 1956’da bundan altı kat ve 1927’de ise dört kat daha hacimli buzdağlarının Antarktika’dan koptuğu gözlemlendi. Daha önceki yüzyıllara ilişkin ise elimizde herhangi bir veri bulunmamaktadır.

Öte yandan Başkan Donald Trump’in ülkesini Paris Anlaşmasından geri çekmesinin nedeni Karbon Borsası mali sistemine karşı çıkmasından ibarettir [1]. Dolayısıyla da almış olduğu karar çevreyle ilgili değildir. Karbon Borsası David Blood (Goldman Sachs Bankasının eski Müdürü) ve Al Gore (eski ABD Başkan Yardımcısı) tarafından oluşturuldu. Mevzuatı ise Barack Obama tarafından yazıldı (ABD Başkanı olmadan önce).

Çeviri
Osman Soysal

[1« 1997-2010 : L’écologie financière », yazan Thierry Meyssan, Оdnako (Rusya), Voltaire İletişim Ağı, 26 Nisan 2010.