Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov ABD’li dövüş sporları spor muhabiri Bryant Gumbel’e (HBO) verdiği bir mülakatta, « eğer Çeçenistan’da eşcinsel varsa, onları Kanada’ya götürün. Allah’a hamdolsun, burada tek bir tane kalmaması için onları alabilirsiniz. Kanımızı arındırmak için. Eğer burada eşcinsel varsa, alın onları » dedi.

Onlar Çeçen polis tarafından eşcinsellik işkence yönünde tanıklık insanlar hakkında, o devam ediyor: Onlar şeytanın ta kendisidir. Onlardan kurtulmamız lazım, bunlar insan değildir « Bizi suçladıkları şeyler için Allah onları cezalandırsın. Yüce Allah önünde hesap vermelidirler ».

Nisan ayında Rus gazetesi Novaïa Gazeta, başlangıçta Rus eşcinsel dernekleri tarafından yalanlanmış olsa da Kadirov yönetimini eşcinsellere karşı baskı uygulamakla suçlamıştı. Bu arada Rusya LGBT Ağından İgor Koşetkov’a göre, Çeçen Polisi gözaltıları meşru göstermek için son haftalarda, eşcinsellere karşı hırsızlıktan terörizme çeşitli yalan suçlamalar isnat etmeye çalıştı.

Çeçenistan XVI. yüzyıldan beri Rus’tur. Mutasavvıf Nakşibendi tarikatının çok güçlü olduğu halkının çoğunluğu Sünni Müslüman’dır. Önce Çar’ın, daha sonra Kızılordu’nun profesyonel askerlerinin büyük bir bölümü Çeçen’di. SSCB’nin dağılması sırasında Çeçen subaylar fırsattan yararlanarak kendilerine bir devlet kurma girişiminde bulundular. Anlaşmazlığa müdahil olan CIA, Afgan Talibanları örneğinden hareketle İçkerya İslam Emirliğini kuran Nakşibendileri destekledi. Yerel bir gelenek olmasa da Emirlik eşcinselleri katletti. Şimdiki Cumhurbaşkanı Kadirov, önce Emirliğe destek veren, ardından Moskova’yla yakınlaşan ve sonuç olarak İslamcıları yenmesinde ona yardım eden büyük müftü Ahmet Kadirov’un oğludur.

Rusya’da eşcinsellik Çarlık ya da Bolşevizm döneminde değil, sadece 1936-1991 yılları arasında baskı gördü. Kadirov’un bugünkü İslamcı politikasının, bazı Rus parlamenterlerin eşcinselliği bir bulaşıcı hastalık olarak kabul ettiği ve görünür olmasını engellemeyi denedikleri bir ortamda oluşması dikkat çekicidir.

Çeviri
Osman Soysal