پرزیدنت رمضان کادیرو ، به خبرنگار آمریکایی مجله ی ورزشی (HBO ) به نام برایانت گومل اعلام کرد : ٬٬ چنانچه در کشور چچنی افراد هم جنس گرا وجود داشته باشد ، آنها را با خود به کشور کانادا ببرید . محض رضای خدا ، آنها را از اینجا ببرید تا در اینجا نمانند . برای آنکه خون ما پاک بماند . اگر هم جنس گرایی در اینجا باشد با خود ببرید … آنها شیطانند . باید ازدست آنها خلاص بشویم ، آنها مرد نیستند … خداوند از اینکه آنها ما را محکوم می کنند ،به سزای اعمالشان برساند . آنها باید در برابر خداوند متعال جواب گو باشند . ٬٬

در ماه آوریل ، روزنامه ی روسی نووایا گازتا ، دولت کادیرو را متهم به آزار هم جنس گرایان نمود ، در حالی که تشکلات هم جنس گرایان روسی این خبر را تکذیب کرد . بنا به گفته ی ایگور کوشتکوو از شبکه LGTB روسیه ، طی هفته ی های اخیر ، پلیس چچن کوشیده تا اتهاماتی از نوع دزدی و تروریزم را به هم جنس گرایان نسبت دهد تا زندانی شدن آنها را توجیه کند .

کشور چچنی از قرن شانزدهم بخشی از کشور روسیه بوده است . اکثریت جمعیت آن مسلمان سنی می باشند و فرقه های سوفی نقشبندیه نیز در آنجا حضور گسترده ای دارند . در دوران تزاری ، این کشور سربازان متخصص فراوانی را برای روسیه گسیل داشته ، هم چنین برای ارتش سرخ . پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی ، افسران چچن کوشیدند تا کشور مستقلی برای خود به وجود آورند.

سازمان سیا که به این اختلافات دامن می زد ، فرقه ی نقشبندیه را به تاسیس امارت اسلامی ایتچکری حمایت نمود ، که به صورت طالبان افعانستان اداره می شد . با وجود آنکه در این مناطق چنین رسمی وجود ندارد ، این امارت اسلامی هم جنس گرایان را قتل عام نمود . رئیس جمهور فعلی چچن رمضان کادیرو ، فرزند مفتی بزرگ احمد کادیرو می باشد ، که در ابتدا از این امارت اسلامی حمایت نمود ، اما سپس با نزدیک شدن به مسکو ، توانست این امارت اسلامی طالبانی را از پای در آورد .

هم جنس گرایی در کشور روسیه تنها در دوران سال های ۱۹۳۶تا ۱۹۹۱ سرکوب می شده ، اما هرگز در دوران تزاری و نه دوره ی بلشویک ها با آن برخورد نشده بود . سیاست کنونی کادیرو در برابر هم جنس گرایان از آنجایی ناشی شده که بسیاری از نمایندگان مجلس روسیه ، هم جنس گرایان را به صورت بیماری واگیر دار می دانند و می کوشند تا ظواهر آن را سرکوب نمایند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian