چگونه جهاد طلبان مستقر در حلب جنگ افزار بلغاری دریافت می کردند ؟

طی آزاد سازی شهر حلب و تسخیر مرکز فرماندهی عربستان سعودی که در آنجا مستقر بود، روزنامه نگار بلغاری دیلیانا گیتاندزهیوا Dilyana Gaytandzhieva وجود جنگ افزارهای ساخت کشورش را در 9 انباری که جهاد طلبان بر جا گذاشته بودند کشف می کند. او به دقت نوشته های روی صندوق ها را یادداشت کرده و در بازگشت به کشورش در صدد پی بردن به نحوۀ ارسال این جنگ افزارها به سوریه برمی آید.

از سال 2009، به استثناء بازۀ زمانی بین مارس 2013 تا نوامبر 2014، بلغارستان بدست بوئیکو بوریسوف Boïko Borissov شخصیتی برجسته و شناخته شده در محافل و سازمانهای تبهکار اروپائی، رئیس شرکت بیمۀ امنیتی La SIC است. یادآوری می کنیم که بلغارستان عضو ناتو و در عین حال اتحادیۀ اروپا ست و هیچ یک از این دو سازمان (اتحادیۀ اروپا و ناتو) علیه به قدرت رسیدن یک رئیس مافیائی که از مدتها پیش از سوی سرویس های پلیس بین الملل شناخته شده بود هیچ گونه واکنشی از خود نشان ندادند و اعتراضی نکردند.

در نتیجه روشن است که دیلیانا گیتاندزهیوا با بخطر انداختن زندگی اش گام به گام پرونده اش را تکمیل کرد و روزنامۀ «ترود» Trud در صوفیه نیز آن را منتشر نمود [1]. باید دانست که بلغارستان یکی از مهمترین صادر کنندگان جنگ افزار به سوریه از کمک آذربایجان نیز برخوردار بوده است.

قاچاق عظیم جنگ افزار از سوی سیا CIA علیه افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و هند

از آغاز بهار عرب، قاچاق جنگ افزار به شکل گسترده از سوی سازمان سیا و پنتاگون، با نقض چندین قطعنامۀ شورای امنیت در سازمان ملل متحد، سازماندهی شد. همۀ عملیاتی که ما در اینجا مرور می کنیم و به علاوه آن بخشی که از جانب پنتاگون رسماً سازماندهی شده، از دیدگاه حقوق بین الملل غیرقانونی تلقی می شود.

در زمینۀ قاچاق اسلحه حتا وقتی که افراد یا شرکتهای خصوصی به مثابه پردۀ استتار عمل می کنند، صدور تجهیزات حساس و پر اهمیت بدون توافق دولتهای مربوطه ناممکن است.

همۀ جنگ افزارهائی که به موضوع ما در اینجا مربوط می باشد، به استثناء سامانه های اطلاعات الکترونیکی، از نوع شوروی ست. اصولاً، حتا اگر بگویند مقصد نهائی این جنگ افزارها ارتش هائی بوده که به جنگ افزارهای از نوع ناتو مجهزند، چنین ادعائی نیز ناممکن است. این جنگ افزارها ها فقط در خدمت پوشش دادن به قاچاق بوده است.

پیش از این می دانستیم که سازمان سیا به فوریت تولید کاپتاگُن Captagon (فنیتیلین نوعی مواد مخدر)را به شرکت بیمۀ امنیتی SIC و بوئیکو بوریسوف به مقصد جهاد طلبان در لیبی، و سپس در سوریه سفارش داده بود (در بلغارستان دو مافیای بزرگ وجود دارد که دو شرکت نگهبانی را تشکیل می دهند : شرکت امنیتی واسیل ایلیوف «VIS» la Vasil Iliev Security و شرکت بیمۀ امنیتی la Security Insurance Company (SIC)).

از تاریخ انتشار تحقیقات ماریا پتکووا Maria Petkova در شبکه گزارشات تحقیقاتی بالکان Balkan Investigative Reporting Network (BIRN)، می دانستیم که سازمان سیا CIA و سوکوم SOCOM (فرماندهی مشترک عملیات ویژۀ پنتاگون) بین سال 2011 و 2012 برای جهاد طلبان 500 میلیون دلار جنگ افزار از بلغارستان خریداری کرده و سپس جنگ افزارهای دیگری توسط عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی خریداری و به وسیلۀ شرکت هواپیمائی سعودی و شرکت هواپیمائی اتحاد [2] منتقل گردید.

به گفتۀ کرسیمیر زابک Krešimir Žabec از روزنامۀ زاگرب جوتارینجی لیست Jutarnji list، در پایان سال 2012، کُروآسی 230 تُن جنگ افزار به ارزش 6،5 میلیون دلار برای جهاد طلبان به سوریه ارسال کرده است.

انتقال به ترکیه به وسیلۀ سه فروند ایلیوشین متعلق به شرکت هواپیمائی بین المللی اردن انجام گرفت، سپس جنگ افزارها به وسیلۀ ارتش قطر [3] با چتر پیاده شد. به گفتۀ اریک اشمیت Eric Schmitt از نیویورک تایمز، مجموع این عملیات توسط ژنرال دیوید پترائوس رئیس سازمان سیا طراحی شده بود [4].

در سال 2012 وقتی حزب الله بر آن شد تا قاچاق سازماندهی شده توسط سیا و یا سوکوم (فرماندهی مشترک عملیات ویژۀ پنتاگون) را کشف کند، عملیات تروریستی علیه توریستهای اسرائیلی در فرودگاه بورگاس، که مرکز حساس قاچاق بود به وقوع پیوست. خلاف تحقیقات پلیس بلغارستان و مشاهدات پزشکی قانونی، دولت بوریسوف حزب الله را متهم دانست و اتحادیۀ اروپا نیز مقاومت لبنان را به مثابه « سازمان تروریستی» به ثبت رساند. باید منتظر سقوط موقتی بوریسوف باقی می ماندیم تا وزیر امور خارجۀ کریستیان ویژنین Kristian Vigenine اعلان کند که این اتهام بی پایه اساس بوده است.

به گفتۀ یکی از منابع نزدیک به حزب کارگران کردستان، در مه و ژوئن 2014، سرویس های مخفی ترک قطارهای ویژه ای را برای انتقال محموله به رقه اجاره کردند، یعنی به منطقه ای که امارات اسلامی در عراق و سوریه نام داشت و امروز آن را داعش می نامند. این محموله ها حاوی جنگ افزارهای اوکرائینی و وانتهای دو کابینۀ تویوتا هیلوکس ویژۀ مناطق صحرائی و مقاوم در باد و ریزگردهای مناطق کویری از سوی عربستان سعودی خریداری شده بود. به گفتۀ یکی از منابع بلژیکی، معاملۀ خرید اتوموبیلها توسط شرکت سعودی متعلق به عبداللطیف جمیل با تویوتای ژاپنی انجام گرفته بود.

به گفتۀ آندره فومن Andrey Fomin از مجلۀ شرقی Oriental Review، قطر که نمی خواست از قافله عقب بماند از یک شرکت دولت اوکرائین UkrOboronProm جدیدترین مدل موشک دفاع هوائی پشورا 2د Pechora-2D را برای جهاد طلبان خریداری کرد. شرکت قبرسی بلسوی Blessway Ltd [5] این جنگ افزار را تحویل داده بود.

به گفتۀ ژرمی بینی Jeremy Binnie و نیل گیبسن Neil Gibson از مجلۀ نظامی حرفه ای Jane’s حمل و نقل نیروی دریائی ایالات متحده l’US Navy Military Sealift Command در سال 2015 دو فراخوان حرفه ای برای حمل جنگ افزار از بندر کونستانسا در رومانی به بندر عقبه در اردن صادر کرد. ترانس آتلانتیک لاینز Transatlantic Lines [6] برندۀ این قرارداد شد. حمل جنگ افزارها دقیقاً پس از اینکه واشنگتن در 12 فوریۀ 2016 آتش بس را امضا کرد با نقض تعهدی که سپرده بود به اجرا گذاشته شد.

پییر بالانیان Pierre Balanian از خبرگزاری آسیا Asia News گفته است که همۀ این ساخت و سازها از مارس 2017 با گشایش راه دریائی شرکت آمریکائی به نام لیبرتی گلوبال لاجیستیک Liberty Global Logistics ادامه یافت که لیوورن (ایتالیا)/عقبه (اردن)/ جده (عربستان سعودی) را به یکدیگر وصل کرد [7]. به گفتۀ مانلیو دینوچی این ساخت و ساز به هدف حمل خودروهای زرهی به سوریه و یمن ایجاد شده بود [8].

به گفتۀ روزنامه نگاران ترکیه یوروک ایزیک Yörük Isik و آلپر بیلیر Alper Beler، آخرین قراردادهای دوران اوباما به وسیلۀ اوربیتال ای تی کا Orbital ATK و از طریق شرکت شرمینگ و دانیش فولمر Chemring et Danish H. Folmer & Co، راهی بین بورگاس (بلغارستان) و جده (عربستان سعودی) انجام گرفت. برای نخستین بار، در اینجا نه فقط از جنگ افزارهائی که توسط وازووسکی Vazovski Machine Building Factory (در بلغارستان) ساخته شده حرف می زنیم بلکه باید از شرکت صنایع دفاعی تاترا در کشور چک Tatra Defense Industrial Ltd نیز یاد کنیم [9].

عملیات های دیگری به شکل مخفیانه انجام گرفت و این موضوع را برای مثال ماجرای کشتی باربری لوتفالاه 2 ( 2 Lutfallah ) نشان می دهد که توسط نیروی دریائی لبنان در 27 آوریل 2012 توقیف شد، یا کشتی باربری متعلق به کشور توگو به نام ترادر trader که توسط یونان در اول ماه مارس 2016 برای بازرسی متوقف شد.

کل این نوع عملیات سدها تُن جنگ افزار و مهمات را تشکیل می دهد که عموماً توسط رژیم های مستبد سلطنتی خلیج فارس برای پشتیبانی از «انقلاب دموکراتیک» تأمین مالی شده است. در واقع، دیکتاتورهای نفتی تنها به این دلیل مداخله کردند که دولت اوباما را از حسابرسی کنگرۀ ایالات متحده معاف نمایند (عملیات تامبر سیکامور Timber Sycamore به همین منظور به اجرا گذاشته شد : برنامۀ سرّی برای تدارکات نظامی و آموزش به مدیریت سازمان سیا به پشتیبانی سرویسهای اطلاعاتی عرب و به ویژه عربستان سعودی که از سال 2012 تا 2013 راه اندازی شد، و به هزاران نیروی شورشی که در سوریه حضور داشتند پول، جنگ افزار و آموزش می داد) [10]. مجموع قاچاق جنگ افزار زیر کنترل ژنرال دیوید پترائوس David Petraeus بود، ابتدا به عنوان مقام رسمی سیا که ریاست آن را به عهده داشت، و سپس به شکل خصوصی از شرکت خدمات مالی چند ملیتی آمریکائی کوهلبرگ کراویس رابرتس (به اختصار KKR). او از مددکاری مقامات عالی رتبه در ریاست جمهوری بارک اوباما و سپس به شکل گسترده در ریاست جمهوری دونالد ترامپ برخوردار بود.

عملیات تامبر سیکامور مهمترین قاچاق جنگ افزار در تاریخ است

نقش سرّی آذربایجان از آغاز تا امروز

به گفتۀ مقام قدیمی اف بی آی، بنیانگذار امنیت ملی اطلاعاتی National Security Whisleblowers Coalition، سیبل ادموندز Sibel Edmonds ، از سال 1997 تا 2001 آذربایجان در دوران ریاست جمهوری حیدر علی اف به درخواست سازمان سیا ایمان الظواهری شمارۀ 2 القاعده را در باکو نگهداری می کرد. شمارۀ 2 در شبکۀ بین المللی جهاد طلب گرچه رسماً تحت تعقیب اف بی آی بود ولی دائماً با هواپیماهای ناتو به افغانستان، آلبانی، مصر و ترکیه مسافرت می کرد. و در عین حال دائماً اعلیحضرت شاهزادۀ سعودی بندر بن سلطان به ملاقات او می آمد [11].

در مناسبات امنیتی با واشنگتن و ریاض، آذربایجان با وجود اینکه عموماً شیعه مذهب است، آنکارای سنی مذهب وارد میدان شد و در منازعه بر سر جدائی جمهوری قره باغ کوهستانی از آذربایجان علیه ارمنستان پشتیبانی می کند.

پس از مرگ حیدر علی اف در ایالات متحده در سال 2003، پسرش الهام علی اف جانشین او می شود. اتاق بازرگانی ایالات متحده و آذربایجان به حیاط خلوت واشنگتن تبدیل شد در کنار رئیس جمهور علی اف، ریچارد آرمیتاژ، جیمز بیکر سوم، زیبیگنیف برژینسکی، دیک چنی، هنری کسینجر، ریچارد پرل، برنت اسکاوکرافت و جان سونونو.

به گزارش روزنامه نگار بلغار دیلیانا گیتاندزهیوا، وزیر حمل و نقل زیا ممدوف Ziya Mammadov درسال 2015 شرکت هواپیمائی دولتی Silm Way Airlines را به حساب عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی در اختیار سازمان سیا قرار داد. وزیر امور خارجه المار ممدیاروف Elmar Mammadyarov با احتیاط کمتری در خواست اعتبار « پرواز دیپلماتیک» را برای چندین سفارتخانه می فرستد، یعنی امری که بازرسی آنان را بر اساس منشور وین ممنوع می کند. طی کمتر از سه سال، بیش از 350 پرواز از این امتیاز فوق العاده و مصونیت دیپلماتیک برخوردار می شود.

گرچه بر اساس منشورهای بین المللی، نه هواپیمای غیر نظامی، و نه هواپیمای دیپلماتیک برای حمل تجهیزات نظامی مجاز نیستند، و در درخواست تأمین اعتبار مصونیت دیپلماتیک برای «پروازهای دیپلماتیک» محتوای بار قید شده است. با وجود این، به درخواست وزارت خارجۀ ایالات متحده، دست کم افغانستان، آلمان، عربستان سعودی، بلغارستان، کنگو، امارات متحدۀ عربی، مجارستان، اسرائیل، پاکستان، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوانی، چک، ترکیه و انگلستان چشمشان را به روی این نقض آشکار حقوق بین الملل بستند همان گونه که پروازهای سازمان سیا بین زندانهای مخفی شان را ندیده گرفتند.

در کمتر از سه سال، هواپیمائی آذربایجان Silk Way Airlines دست کم به حجم یک میلیارد دلار جنگ افزار حمل کرده است.

به تدریج، روزنامه نگار بلغار دیلیانا گیتاندزهیوا شبکۀ تدارکاتی گستردۀ جهاد طلبان نه فقط در عراق و سوریه بلکه در افغانستان، پاکستان و کنگو را نیز کشف می کند که پیوسته از سوی سعودی ها و اماراتی ها تأمین مالی شده بود.

جنگ افزارهای منتقل شده به افغانستان زیر نظر ایالات متحده به طالبانی هائی که مدعی مبارزه علیه آنهاست تحویل داده شده است. محموله های فرستاده شده به پاکستان احتمالاً برای مبارزه علیه سوء قصدهای اسلامی در هند در نظر گرفته شده بود. ولی نمی دانیم تحویل گیرنده های نهائیِ محموله هائی که به گارد جمهوری رئیس جمهور ساسو نگسو Sassou N’Guesso در کنگو و در آفریقای جنوبی به ریاست جمهوری ژاکوب زومبو Jacob Zumbo تحویل داده شده چه کسانی بوده اند.

طرفهای مذاکرۀ اصلی عبارتند از شرکتهای ایالات متحده شرمینگ (در بالا از این شرکت یاد کرده ایم)، کولمن انترناسیونال Culmen International، اوربیتال ای تی کی Orbital ATK و پارپل شوول Purpel Shovel.

علاوه بر جنگ افزارهای نسل شوروی که در بلغارستان تولید می شود، آذربایجان به مسئولیت وزیر صنایع دفاع یاور جمالوف، انبارهای صربستان، صربستان، چک و به شکل جانبی در کشورهای دیگر خریداری می کند و هر بار آذربایجان را به مثابه مشتری نهائی این جنگ افزارها به ثبت می رساند.

دربارۀ تجهیزات اطلاعات الکترونیک، اسرائیل شرکت تولیدی البیت سیستمز Elbit Systèmes را به کار بست که خود را مقصد نهائی معرفی کرده بود، زیرا آذربایجان حق خرید این تجهیزات را نداشت. این امور خارج از قاعده گواه بر آن است که اگر برنامۀ آذربایجان از سوی ایالات متحده و عربستان سعودی پذیرفته شده بود، کاملاً زیر کنترل تل آویو قرار داشت.

دولت اسرائیل با وجود ادعای موضع گیری خنثی در جنگ سوریه، بارها ارتش عرب سوریه را بمباران کرده است. هر بار که اسرائیل مسئولیت چنین عملیاتی را به عهده گرفته، مدعی شده است که هدفش تخریب جنگ افزارهائی بوده که به حزب الله تعلق داشته. در واقع، همۀ این عملیات، شاید بجز یک مورد، در همآهنگی با جهاد طلبان صورت گرفته است. امروز درمی یابیم که تل آویو در تحویل جنگ افزار به همین جهاد طلبان نظارت داشته، به گونه ای که اگر اسرائیل از نیروی هوائی اش برای پشتیبانی آنان استفاده کرده، از سوی دیگر در جنگ نقش مرکزی داشته است.

بر اساس منشورهای بین المللی تحریف گواهی نامۀ تحویل نهائی و ارسال جنگ افزار به گروه های مزدور مسلح که دولتهای قانونی را سرنگون و یا دست به تخریب کشورها بزنند به مثابه جنایت جنگی تلقی می شود.

عملیات تامبر سیکامور Timber Sycamore در مراحل مختلفش مهمترین حرکت جنایتکارانۀ قاچاق جنگ افزار در تاریخ است. در بخشی که تا امروز آشکار شده، دست کم 17 کشور در آن شرکت داشته اند و حاکی از ده ها هزار تُن جنگ افزار به بهای چندین میلیارد دلار است.

ترجمه توسط
حمید محوی

[1350 diplomatic flights carry weapons for terrorists”, Dilyana Gaytandzhieva, Trud, July 2, 2017.

[2War Gains : Bulgarian Arms Add Fuel to Middle East Conflicts”, Maria Petkova, Balkan Investigative Reporting Network, December 21, 2015.

[4In Shift, Saudis Are Said to Arm Rebels in Syria” and “Airlift To Rebels In Syria Expands With C.I.A.’S Help”, C. J. Chivers & Eric Schmitt, The New York Times, February 26 and March 25, 2013.

[5Qatar and Ukraine come to deliver Pechora-2D to ISIS”, by Andrey Fomin, Oriental Review (Russia), Voltaire Network, 22 November 2015.

[6US arms shipment to Syrian rebels detailed”, Jeremy Binnie & Neil Gibson, Jane’s, April 7th, 2016.

[7Jordan strengthens military presence on border with Syria and Iraq”, Pierre Balanian, AsiaNews, April 11, 2017.

[8« De Camp Darby, des armes US pour la guerre contre la Syrie et le Yémen », par Manlio Dinucci, Traduction Marie-Ange Patrizio, Il Manifesto (Italie), Réseau Voltaire, 18 avril 2017.

[9“پنتاگون قرار داد تحویل اسلحه به عناصر تکفیری دوران اوباما را ادامه می دهد”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 5 ژوئن 2017, www.voltairenet.org/article196607.html

[10U.S. Relies Heavily on Saudi Money to Support Syrian Rebels”, Mark Mazzetti & Matt Apuzzojan, The New York Times, January 23, 2016.

[11Classified Woman. The Sibel Edmonds Story: A Memoir et The Lone Gladio, Sibel Edmonds.