Tsahal, altı yıldan beri Suriye’de yürüttüğü « İyi Komşu » harekatının bir bölümünü ifşa etti.

Jewish News Service’e göre, İsrail Savunma Güçleri, aralarında 500’den fazla çocuğun yer aldığı 4 000’den fazla yaralı Suriyelinin yardımına koştu. 450 000 litreden fazla mazot, 40 ton un, 225 ton gıda, 12 000 adet bebek bakım seti, 1 800 paket çocuk bezi, 12 ton ayakkabı ve soğuğa karşı korunmak için 55 ton giyecek yardımında bulundu.

Tsahal’ın iletişim hamlesinin hedefinin Tel Aviv’in cihatçılara verdiği destekten kaygılanan İsrail halkını sakinleştirmek üzere ülke içine yönelik olduğu anlaşılıyor. Verilen bilgilere, özgün görüntüleri ülkenin Kuzeyinde (yani « İyi Komşu » tarafından denetlenen bölgenin dışında) MI6 tarafından çekilmiş mizansen görüntülerle bir araya getirmekten çekinmeyen bir video görüntüsü de eşlik ediyor.

Her ne kadar çatışmalar sırasında cihatçıların yaralanan çocuklarını kurtardığı için Tel Aviv’i kutlayabilirsek de, bu operasyonun tamamı sadece Suriye Arap Cumhuriyetine karşı savaşan cihatçılara destek vermek üzere gerçekleştirilmiştir.

Ağustos 2014’te, Şin Bet (askeri istihbarat servisi) tahliyeyi gözlemlemekle görevli Birleşmiş Milletler Gücüne (FNUOD) yönelik El Kaide saldırısını örgütlemişti. Cihatçılar, işgal altındaki Golan Tepelerinde İsrail ve Suriye Ordularını ayırmakla görevli Fiji Adaları askerlerini tutsak almıştı. Suriye televizyonu tarafından canlı olarak kayda alınan bir pazarlık sırasında, bir BM temsilcisi hesabın alıcısı hiçbir şekilde kaygı duymadan, El Kaide’ye banka havalesiyle fidye ödemişti. Ardından Şin Bet, ABD ve Rusya’nın sert tepkisine yol açacak şekilde FNUOD’un yerine bölgeye El Kaide’yi yerleştirmişti.

Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail televizyonunda Ziv Medical Center’de tedavi gören El Kaide üyesi yaralı savaşçıları kutlarken görülmüştü.

Daha da yakın zamanda MOSSAD, ABD ve Fransa’nın ülkenin Kuzeyinde Kürtlerle yaptıklarını örnek alarak Suriye Arap Cumhuriyetine karşı bir Dürzü ayaklanmasını kışkırtmayı denedi. Haldun Zeyneddin adlı bir Suriyeli Binbaşı ansızın İsrail sınırında bir « Dürzistan » kurduğunu ilan etti. Ancak üç ay süren belirsizlik sonrasında Suriyeli Dürzü yöneticilerin hepsi, Amerikan yanlısı Lübnanlı Dürzü lideri Velid Cumblat’ın ayrılma çağrılarına karşın Cumhuriyete olan bağlılıklarını ifade ettiler.

Tsahal’ın övündüğü « insani » yardım, Kızıl Hac’ın kurucusu Henri Dunant’ın eserinde tanımlanan uluslararası insani hakla uyuşmuyor, çünkü savaşan taraflardan sadece birine yöneliktir. İsraillilerin yardımı sadece El Kaide cihatçıları ve ailelerine yöneliktir.

Bir başka örnekse tonlarca un yardımında bulunmak gereksizdir zira bu ürünü Cumhuriyet tarafından desteklenen bir fiyatla ülkenin her yerinde kolayca bulmak mümkündür. Öte yandan cihatçıların elinde bulunan bölgelerde, un nakliyatına izin verilmemektedir. Un yardımıyla Tsahal sadece cihatçılara Şam’ı aşma ve halk üzerindeki iktidarını pekiştirme imkanı vermektedir.

Tsahal, Sırbistan’a karşı yürütülen savaş sırasında Kosovalı milislere de aynı şekilde yardımda bulunmuştu. Tedavi etmek amacıyla İsrail’e götürdüğü çocuklar daha sonra Tel Aviv’in gizli servislerine katıldılar.

Çeviri
Osman Soysal