Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in, İran ve Türkiye’nin desteklediği Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesi bağlamında, Körfez’de Kuveyt ile İran arasında yeni bir diplomatik kriz patlak verdi.

Kuveyt Yüksek Mahkemesi, İran hesabına saldırı hazırlığı içerisinde olmakla suçlanan yirmiye yakın kişiye (fotoğrafta) verilen ağır hapis cezalarını onayladı. Bunun üzerine Kuveyt Hükümeti 15 İranlı diplomatı sınırdışı etti ve İran büyükelçiliğinin faaliyetlerine kısıtlama getirdi. İran Hükümeti ise bu olayla hiçbir ilgisinin olmadığını açıkladı. Misilleme olarak Kuveyt Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırmış olsa da bu konuda henüz bir karşı önlem almadı.

Kuveyt Emiri IV. Sabah el-Ahmet el-Cebir el-Sabah, Körfez İşbirliği Konseyindeki devlet başkanlarının duayenidir ve ılımlı bir imaja sahiptir. Hatta Suudi Arabistan ve İran arasındaki krizden çıkış yolu bulabilmek için en çok çaba harcayan kişiler arasındadır. Ülkesinin üçte ikisi daha çok selefi olan Sünniler ve üçte biri ise Şiilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla da Kuveyt basını mahkum edilen kişileri Şii olarak tanımlamaktan kaçınarak onları sadece suçlu olarak sundu.

Çeviri
Osman Soysal