Voltaire İletişim Ağı

MI6 « Arap Baharları » düzeneğini geri çekiyor

+

MI6 « Arap Baharları »nın başarısız olmasından sonra adamlarını geri çekiyor. 2004 yılında Sör James Craig tarafından geliştirilen bu proje, Arabistanlı Lawrence’ın Osmanlı İmparatorluğuna karşı örgütlediği « Arap İsyanı »nın yeniden üretilmesini öngörüyordu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Thomas Lawrence Araplara eğer sömürgeci Osmanlı’yı devirmeyi başarırlarsa birlik ve özgürlük sözü vermişti. Sonuç olarak Britanya İmparatorluğunu elde ettiler.

« Arap Baharları » bu kez İran’a karşı tasarlandı. Her yerde Anglosakson emperyalizminin aktarma kayışı olan Müslüman Kardeşler’in iktidara getirilmesi söz konusuydu.

Bu programın öne çıkan ajanlarından biri olan Angus McKee, Aralık 2011’de Birleşik Krallık Maslahatgüzarı olarak Suriye’ye atanmış. Şam Büyükelçiliğinin kapanmasından sonra, aynı örtülü görevini bu kez Beyrut’tan sürdürmüştür. Mart 2012’de Irak Kürdistanı konsolosu oldu. Şimdi de MI6 tarafından Londra’ya geri çağrıldı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.