Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in (33 yaşında), Başkan Donald Trump’ın görevden alınması durumunda önce Başkan Yardımcısı, ardından da ABD Başkanı olması bekleniyor.

Zuckerberg daha önce arka arkaya David Plouffe (Barack Obama’nın 2008’deki kampanya danışmanı) ve Ken Mehlman’ı (George Bush Jr.’un 2004’teki kampanya danışmanı) işe almıştı.

Halen Amy Dudley (Senatör Tim Kaine’in eski danışmanı), Ben LaBolt (Barack Obama’nın eski basın danışmanı) ve Joel Benenson’ı (Hillary Clinton’un 2016’daki eski kampanya danışmanı) istihdam ediyor.

Mark Zuckerberg’in siyaset alanında hiçbir yeteneği yok, ama genç ABD’liler arasında geniş bir popülariteye sahip. Barack Obama’nın tarzını yeniden yaratmak üzere dersler alıyor ve geçtiğimiz 25 Mayıs’ta Harvard Üniversitesi’nde eski başkanın tarzında bir konuşma yaptı.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Partiler arasındaki bugünkü ittifak, Başkan Trump’ın görevden alınmasını olası kılmaktadır. Bu durumda Başkan Yardımcısı Mike Spence Başkan’ın yerini alacak ve cumhuriyetçi/demokrat ittifakı tarafından bu kez kendisi görevden alınmadan önce bizzat başkan yardımcısını seçecektir. Böylece Mark Zuckerberg ABD Başkanı olacaktır.

2020 yılında cumhuriyetçi/demokrat muhalefeti yeniden güç kazanacak. Demokrat Partinin bu durumda eski Massachusetts Valisi Deval Patrick’i aday göstermesi bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal