پیمانی سری میان ارتش عرب سوریه ، روسیه ، ایالات متحده و واحدهای محافظ نیروهای مردمی کرد تشکیل شده تا بتواند به صورت هم زمان علیه داعش در رقه وارد عمل شود .

این اطلاعات در ابتدا از سوی آژانس خبری کشور قطر ٬٬ المودن ٬٬ در تاریخ ۲۳ ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ منتشر گردید ، و سپس تکذیب شد . اما بار دیگر توسط Independent لندن منتشر شد [1].

در اوایل جنگ علیه سوریه در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ ، میلیشیای کرد در کنار ارتش عرب سوریه در حال جنگ بود . اما زمانی که در ۳۱ ماه اکتبر ۲۰۱۴ ، کشور فرانسه و ترکیه ، خواستار ایجاد دولت کرد در سوریه شدند ( مکانی که کردها به طور گسترده تنها از سال ۸۰ در آنجا حضور دارند ) ، و بیرون راندن کردها از منطقه ی کردستان ترکیه شدند ، بخشی از این میلیشیا به سمت نیروهای ناتو گرویده شد . از آن موقع به بعد بود که دمشق دستمزد این میلیشیا را قطع کرد و دیگر برای آنها اسلحه و مهمات ارسال ننمود . این میلیشیا زمانی به سوریه بازگشتن که ترکیه قتل عام کردها را آغاز کرد و پرزیدنت دونالد ترامپ نیز برای ارتش خود هدف های جدیدی را طرح کرد .

توافق رقه در سال جاری دومین مورد می باشد . وپس از منبیج / الباب ، شامل سرزمین هایی است که از سوی کردها از اشغال ترکیه در آمده و به دمشق بازگردانده شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian