نخستین نبرد جرود عرسال در تاریخ ۲۰ ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ آغاز شد ، که با پیروزی کوبنده ی حزب الله بر القاعده ( النصره سابق ) همراه گردید [1].

در واقع ، توافقی صورت گرفت که در آن تمامی رزمندگان القاعده ، چه آنهایی که در عرسال و چه آنهایی که در سایر نقاط لبنان حضور داشتند ، این مکان ها را ترک کنند . آنها توسط ۱۷۰ اتوبوس به سوی ادلیب و شمال غربی سوریه فرستاده شدند .

این توافق شامل ستاد نظامی منطقه ای القاعده بوده که در کمپ فلسطینی عین الحلوة (صیدا) مستقر بودند - کمپی که از قانون تحت الحمایگی تبعیت می کرده . ستاد نظامی القاعده شامل ۱۶۸ رهبر از میان تروریست ها بوده که از سوی سازمان ملل مورد تعقیب بوده اند .

تعداد اعضای گروهک القاعده و خانواده هایشان که در لبنان و جرود ساکن اند شامل ۷۷۰۰ تن می باشد .

بخش دوم نبرد علیه داعش ، در منطقه ی غیر مسکونی به طول ۳۰۰ کیلومتر مربع که تماماََ مورد محاصره می باشد آغاز خواهد گردید . به نظر نمی رسد که این نبرد بتواند با توافقی پایان پذیرد ، چرا که تنها مکانی که عناصر جهادی می توانند در آنجا جا به جا شوند ادلیب می باشد ، و این مستلزم آن است که عناصر داعش با القاعده ائتلافی ایجاد کنند .

شورای عالی دفاعی لبنان در ۸ ماه اوت با سرپرستی ژنرال میشل اعون تشکیل جلسه داد . از سویی ارتش لبنان و از سوی دیگر ارتش سوریه و حزب الله بلافاصله حمله ی مشترکی را آغاز کردند و توانستند مقرهای پیشرفته ی داعش را به محاصره ی خود در آورند .

در همین مدت ، واحد های ارتش عرب سوریه در حال آزاد سازی دیرالزور می باشند و جنگندگان کرد که توسط ایالات متحده تجهیز شده اند در حال آزاد سازی رقه می باشند [2].

پس از هفت سال جنگ ،تخمین زده می شود که طی چند ماه آینده ، تمام منطقه ی خاور میانه از عناصر جهادی پاک سازی شود ، به استثنای ٬٬ امارت اسلامی ادلیب ٬٬ .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“نبرد جروده عرسال آغاز شده”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 25 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article197261.html

[2“پیمان سری برای بازگرداندن رقه به سوریه ”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 8 اوت 2017, www.voltairenet.org/article197378.html