Venezüella içerisinde olanlar üzerine odaklanan siyasi-medyatik projektörler, Venezüella çevresinde olan biteni gölgede bırakıyor. Pentagon’un coğrafyasına göre burası, ABD’nin aralarında dünyayı paylaştırdığı altı adet « Birleşik Muharip Komutanlık »tan biri olan U.S.Southern Command (SouthCom) sahası içerisinde yer almaktadır.

Latin Amerika ve Karayipler’deki 31 ülke ve 16 bölgeyi kapsayan SouthCom, kara, deniz ve hava kuvvetlerine ve Marines birliklerine (deniz piyadeleri) ve bunlara eklenen özel kuvvetler ve üç spesifik birime sahiptir: çok taraflı tatbikatlar ve başka operasyonlar düzenleyen Honduras’taki Soto Cano Hava Üssünde konuşlu Joint Task Force Bravo; « terörizmle savaş kapsamında tutuklama ve sorgu operasyonları » gerçekleştiren, Küba’daki aynı adla anılan deniz üssünde konuşlu Joint Task Force Guantanamo; resmi görevi bölge genelinde « uyuşturucuyla mücadele operasyonlarının » eşgüdümünü gerçekleştirmek olan Florida’daki Key West’te konuşlu Joint Interagency Task Force South. SouthCom’un artan etkinliği Başkan Trump’ın 11 Ağustos’taki açıklamasının -« Venezüella için olası bir askeri harekat dahil birçok seçeneğimiz mevcuttur »- basit bir sözlü tehditten ibaret olmadığını ortaya koymaktadır.

Savaş helikopterlerine sahip bir Marines özel kuvvetler birimi, geçtiğimiz Haziran ayında altı ay için öngörülen bölgesel harekatlar için Honduras’ta konuşlanmıştır. Yine SouthCom kapsamında Haziran ayında Trinidad ve Tobago’da, Amerika ve Karayipler’deki 20 ülke silahlı kuvvetlerinin katılımıyla Tradewinds tatbikatı gerçekleştirilmiştir. Temmuz ayında Peru’da, 18 ülkenin katılımıyla Unitas deniz tatbikatı ve Paraguay’da 20 ülkenin özel kuvvetlerinin müsabaka-tatbikatı gerçekleştirilmiştir. 25 Temmuz ila 4 Ağustos tarihleri arasında, resmi olarak « Panama Kanalının savunmasına » yönelik olduğu açıklanan Panamax’a 20 ülkeden gelen yüzlerce subay katılmıştır. 31 Temmuz ila 12 Ağustos arasında Joint Base Lewis-McChord’ta (Washington), 3 000 personel ve ABD, Fransız ve İngiliz kuvvetleriyle gündüz ve gece görev tatbikatlarında eğitim yapan başta Kolombiya ve Brezilya hava kuvvetlerinin de yer aldığı 25 uluslararası ortağın katılımıyla « en büyük ve en gerçekçi hava harekat kabiliyet tatbikatı » Mobility Guardian gerçekleştirildi. « Gerçekçi senaryo », müdahale bölgesine hızlı bir şekilde askeri birlik ve silah intikali için bir büyük askeri harekata aittir. Başka deyimle bu, Trump tarafından tehdit edilen Venezüella’ya askeri müdahalenin provasıdır.

Ana üs NATO’ya 2013 yılında bir ortaklık mutabakatıyla bağlanan komşu ülke Kolombiya olacaktır. NATO belgelerine göre « Kolombiyalı askeri personel, üst düzey çok sayıda askeri konferansın yanı sıra Oberammergau Akademisi (Almanya) ve Roma’daki NATO Defense College’de birçok derse katılmışlardır ».

Venezüella’ya yönelik bir müdahale planının varlığı, SouthCom Komutanı Amiral Kurt Tidd tarafından doğrulanmaktadır: 6 Nisan 2017’de Senato’da yaptığı bir konuşmada, « Venezüella’da artan insanlık krizinin bölgesel bir misillemeyi gerekli kılabileceğini » açıklıyordu. Trump’ın « askeri seçenek » tehdidini gerçekleştirmek için, farklı bir bağlamda da olsa, Libya ve Suriye’de yürürlükte olan aynı strateji uygulanabilir: ülke içerisindeki gerilim noktalarına benzin döken özel kuvvet ve paralı askerlerinin ülkeye sızdırılması; hükümete karşı kendi halkını katletme suçlamasının yöneltilmesi ve bunun sonucunda ABD tarafından yönetilen bir koalisyonun gerçekleştirdiği « insani müdahale ».

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)