Voltaire İletişim Ağı

Katalonya’daki saldırılarda Almanya parmağı

+

İspanyol polisine göre 17 ve 18 Ağustos 2017’de Barselona ve Cambrills’te bazı hedeflere saldıran terörist hücre Abdülbaki es Satty tarafından yönetiliyordu.

Es Satty, Madrid saldırılarına (11 Mart 2004) hazırlık toplantısına katıldığı için 21 yıl hapis cezasına mahkum edilen Raşid Aglif’le hapiste bağlantı kurmuştu.

Abdülbaki es Satty, Haziran ayına kadar Ripoll’deki Kuzey Camiinin imamlığı görevini yürütüyordu.

Oysa bu cami Almanya’da Aix-la-Chapelle’de yerleşik Müslüman Kardeşlerin Suriye koluna bağlıdır.

Soğuk Savaş boyunca Alman Hükümeti, CIA’nin talebi üzerine Devlet Başkanı Hafız Esad’a karşı başarısız askeri darbe girişimi sonrasında Suriyeli Müslüman Kardeşler’e siyasi sığınma hakkı tanıdı. Suriye’ye karşı yürütülen savaş süresince Merkel Hükümeti Suriye’deki Müslüman Kardeşler’le doğrudan bağlantı kurmak için Dışişleri Bakanlığında özel bir birim kurdu.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.