Suudi Arabistan Kral Selman’ın görevden alınması ve yerine oğlu Prens Muhammed’in geçirilmesi sürecinin hazırlıklarını sürdürüyor.

İlk olarak Yemen’den geri çekilmeye hazırlanıyor. Her ne kadar anlaşmazlığın kökeninde Prens Muhammed olsa da artık galip gelemeyeceğini anladı ve feci sonuçlara yol açan bu maceranın sorumluluğunu Kral Selman’ın üstüne atabilir. Bu yaklaşım, Middle East Eye’in kamuoyuna açıkladığı ABD Büyükelçisi Martin İndyk ve Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi arasındaki elektronik posta yazışmaları tarafından teyit ediliyor [1].

İkinci olarak Arabistan, Acemler karşısında Arapların önderliğini üstlenebilmek için, Şiiler karşısında Sünnilerin şampiyonluğunu oynamaya son verecektir. Riyad böylece halen Suudi Şii halklarının başkaldırdığı Katif bölgesinde devam eden iç savaştan bir çıkış yolu bulabilecektir [2] . Burada da, muhalif lider Şeyh El-Nimr’i infaz ederek bu isyanın başlamasına yol açan Prens Muhammed’tir ama Kralın değişmesi geçmişte yapılan hataların düzeltilmesi fırsatı verecektir [3]. Bu düşüncenin Iraklı Şii lider Mukteda Sadr’ın Riyad’ta [4] ve Lübnan’daki Suudi Arabistan Maslahatgüzarı Velid Bukari’nin Lübnan Şii Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Abdül Amir Kabalan tarafından resmi olarak kabul edilmeleri ile kabul görmüş olduğu anlaşılıyor. Yine aynı mantık içerisinde Suudi Arabistan otuz yıldan beri kapalı olan Irak ile olan Arar ve Cumayma sınırı kapılarını yakınlarda yeniden açtı.

Bu iki değişiklik gerçekleştikten sonra, geleceğin Kralı Muhammed İran’ın cömertliğini ikinci plana itmek amacıyla Suriye’nin yeniden inşası için bir Suudi yardımının yapılacağını açıklayabilir. Burada büyük rakamlar söz konusu. Donald Trump’ın 21 Mayıs 2017’deki konuşmasından sonra Riyad’ın cihatçılara verdiği desteği kesmesi işleri bu yöne sürüklemektir. Her yıl düzenlenen ama savaş süresince gerçekleştirilmemiş olan Şam Ticaret Fuarının düzenlenmesi de bu U dönüşüne hazırlandığını gösteriyor gibi.

Düşünmeden hareket eden Prens Muhammed’in kendi verdiği kararları dahi yeniden sorgulaması muhtemeldir. Eğer böyle olursa Suudi Arabistan’daki kral değişimi kendi ülkesine olduğu kadar Yemen ve Suriye’ye de barış getirebilir.

Çeviri
Osman Soysal

[1EXCLUSIVE : Saudi crown prince wants out of Yemen war, email leak reveals”, Clayton Swisher & David Hearst, Middle East Eye, August 14, 2017.

[2Katif’te (Suudi Arabistan) iç savaş devam ediyor”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 15 Ağustos 2017.

[3Seyh El Nimr’in ölümü Suud rejimini sarsıyor”, yazan André Chamy, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 5 Ocak 2016.

[4Mukteda Sadr Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gezisinde”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 27 Ağustos 2017.