Ürdün’ün basınla ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Momani, ulusal televizyon kanalında ülkesi ve Suriye arasındaki mükemmel ilişkileri öven bir konuşma yaptı.

Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre Ürdün 650 000 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır ama bu sayı Amman’a göre 1,4 milyondur; bu kalabalık halk kitlesi, nüfusunun % 80’i Filistinlilerden oluşan Ürdün’ün demografisini sarsacak gibi görünüyor.

Ürdün anlaşmazlık boyunca elinden geldiğince savaşa bulaşmamayı denedi. Öte yandan ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Suudi Arabistan üslerine ev sahipliği yapan Krallık, fiilen Suriye’nin güneyindeki cihatçıların cephe gerisi üssünü koruyan ülke haline dönüştü.

Ürdün Şubat 2015’te, savaş pilotlarından birisinin IŞİD tarafından canlı olarak yakılarak infaz edilmesine çok sert tepki gösterdi. O dönem misilleme olarak iki teröristi asmış ve Batılıların askeri üslerinde eğitilen cihatçılara kendilerine ayrılan kamplardan çıkmayı yasaklamıştı.

2016 yazında, Ürdün Ordusu cihatçılara Batılıların askeri üslerinden Suriye’ye doğru serbestçe geçişlerine izin vermeye devam ederken, Amman ve Şam arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Muhammed Momani yaptığı konuşmada Ürdün ve Suriye’nin anlaşmazlık süresince üst düzey diplomatik ilişkilerini sürdürdüğünün, Suriye’nin içişlerine hiç müdahil olmadığının ve Devlet Başkanı Beşar Esad’a saygı duyduğunun altını çizdi.

Bakan bunun dışında Rusya ve ABD arasındaki müzakereler sırasında oluşturulan çatışmasızlık bölgelerinin olumlu bilançosunu vermeye çalıştı.

Öne sürdüğü bu son görüşler Suriye’nin güneyindeki cihatçılara bir uyarı ve silahları bırakma çağrısı olarak yorumlandı.

Ürdün’ün resmi açıklamaları sonrasında Suriye Arap Ordusu cihatçıların elindeki iki Suriye sınır kapısının denetimini yeniden ele geçirdi.

Çeviri
Osman Soysal