ولترشبکه

عربستان سعودی در حال تغییر سیاست خارجی خود می باشد

+

عربستان سعودی همچنان در حال آماده سازی جریان کناره گیری پادشاه سلمان از سلطنت می باشد ، تا پسرش شاهزاده محمد به جانشینی او در آید .

- از اقدامات اولیه این کشور ، خروج از یمن میباشد . با وجود آنکه شاهزاده محمد ، خود بانی این خصومت بوده ، و چون متوجه شده که قادر به پیروزی در آن نیست ، می خواهد مسئولیت مصیبت بار این ماجراجویی را به گردان پادشاه سلمان بیاندازد . این اقدام در نامه های الکترونیکی که میان سفیر ایالات متحده مارتن ایندیک و سفیر امارات از طریق نشریه ی Middle East Eye افشا شده ، به چشم می خورد [1].

- در وحله ی دوم ، عربستان ازاین پس در برابر شیعیان قد علم نمی کند و اعراب را در مقابل ایرانیان قرار نمی دهد. از این رو ریاض خواهد توانست راه کاری برای جنگ داخلی منطقه ی کادیف ، که جماعت شیعه در آن شورش کرده اند ، بیابد . در اینجا نیز شاهزاده محمد با اینکه خود درخواست اعدام شیخ نمر رهبر مخالفین راپیشنهاد نمود ، با تغییر مقام سلطنتی ، تمام اشتباهات گذشته خود را به کنار خواهد گذاشت . مهمانی رسمی به مناسبت ورود مقتدا صدر، رهبر شیعیان عراق به ریاض و مهمانی رسمی ولید بوخاری ، کاردار سفارت سعودی در لبنان از عبدالامیر کبلان ،قائم مقام مشاور ارشد شیعیان ، این موضوع را تایید می کند. در همین راستا ، عربستان سعودی دروازه های مرزی عرار و جومیما را که بیش از سی سال پیش بسته شده بود گشوده است .

- با این تغییرات ، محمد پادشاه آینده خواهد توانست برای مرمت کشور سوریه اعلام آمادگی نماید و از دست و دلبازی کشور ایران در این زمینه بکاهد - مبالغ هنگفتی باید هزینه شود . ریاض بعد از سخنرانی دونالد ترامپ در تاریخ ۲۱ ماه مه ۲۰۱۷ ، هر گونه کمکی را به عناصر جهادی متوقف ساخته است . به نظر می رسد کشور سوریه خود را آماده ی این تغییرات می کند و باز گشایی بازار تجاری سالیانه ی دمشق که در طول جنگ بسته شده بود ، گواه این ماجراست .

پرنس محمد که رفتار تند و بی اختیاری دارد ، می تواند تمامی تصمیمات گذشته ی خود را مورد تجدید نظر قرار دهد . اگر چنین باشد ، تغییر پادشاهی در عربستان سعودی می تواند صلح را به کشورش و کشورهای یمن و سوریه باز گرداند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “EXCLUSIVE : Saudi crown prince wants out of Yemen war, email leak reveals”, Clayton Swisher & David Hearst, Middle East Eye, August 14, 2017.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.