عربستان سعودی همچنان در حال آماده سازی جریان کناره گیری پادشاه سلمان از سلطنت می باشد ، تا پسرش شاهزاده محمد به جانشینی او در آید .

 از اقدامات اولیه این کشور ، خروج از یمن میباشد . با وجود آنکه شاهزاده محمد ، خود بانی این خصومت بوده ، و چون متوجه شده که قادر به پیروزی در آن نیست ، می خواهد مسئولیت مصیبت بار این ماجراجویی را به گردان پادشاه سلمان بیاندازد . این اقدام در نامه های الکترونیکی که میان سفیر ایالات متحده مارتن ایندیک و سفیر امارات از طریق نشریه ی Middle East Eye افشا شده ، به چشم می خورد [1].

 در وحله ی دوم ، عربستان ازاین پس در برابر شیعیان قد علم نمی کند و اعراب را در مقابل ایرانیان قرار نمی دهد. از این رو ریاض خواهد توانست راه کاری برای جنگ داخلی منطقه ی کادیف ، که جماعت شیعه در آن شورش کرده اند ، بیابد . در اینجا نیز شاهزاده محمد با اینکه خود درخواست اعدام شیخ نمر رهبر مخالفین راپیشنهاد نمود ، با تغییر مقام سلطنتی ، تمام اشتباهات گذشته خود را به کنار خواهد گذاشت . مهمانی رسمی به مناسبت ورود مقتدا صدر، رهبر شیعیان عراق به ریاض و مهمانی رسمی ولید بوخاری ، کاردار سفارت سعودی در لبنان از عبدالامیر کبلان ،قائم مقام مشاور ارشد شیعیان ، این موضوع را تایید می کند. در همین راستا ، عربستان سعودی دروازه های مرزی عرار و جومیما را که بیش از سی سال پیش بسته شده بود گشوده است .

 با این تغییرات ، محمد پادشاه آینده خواهد توانست برای مرمت کشور سوریه اعلام آمادگی نماید و از دست و دلبازی کشور ایران در این زمینه بکاهد - مبالغ هنگفتی باید هزینه شود . ریاض بعد از سخنرانی دونالد ترامپ در تاریخ ۲۱ ماه مه ۲۰۱۷ ، هر گونه کمکی را به عناصر جهادی متوقف ساخته است . به نظر می رسد کشور سوریه خود را آماده ی این تغییرات می کند و باز گشایی بازار تجاری سالیانه ی دمشق که در طول جنگ بسته شده بود ، گواه این ماجراست .

پرنس محمد که رفتار تند و بی اختیاری دارد ، می تواند تمامی تصمیمات گذشته ی خود را مورد تجدید نظر قرار دهد . اگر چنین باشد ، تغییر پادشاهی در عربستان سعودی می تواند صلح را به کشورش و کشورهای یمن و سوریه باز گرداند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1EXCLUSIVE : Saudi crown prince wants out of Yemen war, email leak reveals”, Clayton Swisher & David Hearst, Middle East Eye, August 14, 2017.