Danımarka’nın Berlingske gazetesi eski sahibi Danske Bank’tan çalınan gizli belgeleri elde ettikten ve bunların Organized Crime and Corruption Reporting Project’e (OCCRP) incelettirdikten sonra, Azerbaycan’ın geniş kapsamlı bir halkla ilişkiler sistemini yürürlüğe soktuğu anlaşılıyor.

Söz konusu belgeler 2012 ve 2014 yılları arasında Azerbaycan’ın Danske Bank üzerinden 2,9 milyar doları gazetecileri ve siyasi yetkilileri satın almak üzere havale ettirdiği anlaşılıyor.

Azerbaycan’ın yasadışı olarak maaş bağladığı aracılar arasında aşağıdaki kişiler dikkat çekiyor:

 Eduard Lintner (CSU, Hıristiyan Sosyal Birlik üyesi eski Alman parlamenter. Para aldığı dönem Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanıydı);

 Luca Volonté (Katolik Birlik ve Özgürlük Grubu üyesi İtalyan milletvekili. O tarihte Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi içerisinde Avrupa Halk Partisi Parlamenter Grubu Başkanıydı);

 Kalin Mitrev (yakınlarda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Müdürü olarak atandı). UNESCO Genel Müdürü İrina Bokova’nın eşidir;

 Zmago Jelinčič Plemeniti (İngiliz gizli servislerinin eski temsilcisi, Sloven aşırı sağının lideri).

Bu ifşaatlar tabi ki Devlet Başkanı Aliyev’in suçlarını örtmeyi hedefleyen lobicilik faaliyetinden daha çok karşılıksız değildir. OCCRP Washington tarafından dolaylı olarak finanse edilmektedir ve araştırmalarını özellikle Rusya ve onu destekleyen Devlet ya da kişiler üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Bu araştırma Batı Avrupa’daki ona yakın büyük gazete tarafından aktarıldı. Berlingske bugün Belçikalı parababası Christian Van Thillo’ya aittir.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Bulgar gazeteci Dilyana Gaytanzieva’nın, en az 17 devletin bulaştığı önce CIA, daha sonra da özel yatırım fonu KKR adına Azerbaycan’ın devasa silah kaçakçılığını gün ışığına çıkaran araştırmasını aktarmıştık [1]. Tabi ki ABD’yi zor duruma sokan bu ifşaatlar, OCCRP’nin ilgisi çekmedi. Dilyana Gaytanzieva’ya gelince, Bulgar gizli servisi tarafından yakalandı. Azeri Hükümeti içerisindeki kaynağının adını vermeyi reddetti, araştırmasını yayınlamaya cesaret eden gazetesi Trud’den kovuldu.

The Azerbaijani Laundromat”, Organized Crime and Corruption Reporting Project, September 5, 2017.

Çeviri
Osman Soysal

[1Suriye’ye karşı milyarlarca dolarlık silah”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Murat Özdemir, Voltaire İletişim Ağı , 18 Temmuz 2017.