İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında iki, eşi Sara ise üçüncü bir adli soruşturma açılmış durumda.

Bu soruşturmalar, ülkeyi meşrulaşma sürecinde olan Apartheid’ten korumak için Netanyahu’yu hukuk yoluyla iktidardan düşürmek üzere önceli Ehud Barak’ın talebi üzerine açıldı [1].

Öte yandan, Başbakan soruşturmalarla kıskaca alındıkça, popülerliği daha da artıyor. Devam eden soruşturmaların biri kapsamında, aralarında özel kalem müdürü ve avukatı da dahil hemen hemen tüm yakın dostları tutuklandı. Her ne kadar yargı Binyamin Netanyahu’yu tutuklamayı başaramasa da, çevresinde böylesine mafyamsı kişilerin nasıl barınabildiği konusunu merak etmektedir.

Çelişkili bir şekilde bu soruşturmalar dürüstlüğü hakkında şüphe duyulmasına neden oldukça, popülerliği daha da artmaktadır. Kendi seçmenleri onu tehlikeli bir kişilik olarak tanımlıyor ama tam da bu nedenden ötürü onu destekliyor. İsraillilerin çoğunluğu Büyük İsrail düşünü paylaşmazken, sadece barış içerisinde yaşamayı umuyor, Arapların tehdidi altında olduğunu düşünüyor ve Başbakanı, kendilerini yeni bir Holokost’a karşı koruyabilecek tek kişi olarak görüyorlar. Talmudçuluktan gelen fantasmalarla başarılı bir şekilde kullanabilen Binyamin Netanyahu ülkesini, projesi 1 milyar doları aşan bir duvarla tamamen hapsedilmiş bir getto’ya dönüştürmek üzeredir.

Aleyhinde biriken verilere karşın Başbakan’ın istifa etmeyeceği anlaşılıyor. Ancak mahkumiyet kararıyla durdurulabilir, bu da eski bir Cumhurbaşkanını (Moşe Katsav) ve eski bir Başbakanını (Ehud Olmert) hapse atan bir ülkede olanaksız bir şey değildir.

Çeviri
Osman Soysal

[1Ehud Barak, Netenyahu Hükümetini Apartheid’i kurumsallaştırmakla suçluyor”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 17 Haziran 2016.