ولترشبکه

بازنویسی کشتار سنجر

+

در ماه اوت ۲۰۱۴ ، به هنگام ورود تدریجی داعش در عراق ، عناصر جهادی روستاهای ایزدی را تصرف می کنند و تمام مردان روستا را کشته و زنان و کودکان را به اسارت در می آورند . زنان به صورت برده های جنسی در می آیند و کودکان نو بالغ به زور وارد ارتش داعش می شوند . تعدادی از سکنه ی روستا در کوه های سنجر پناه می گیرند .

مذهب ایزدی ، تلفیق آیین مهری ایرانی و عناصر اسلامی است . برای داعش آنها کافراند . اکثریت ایزدی ها کرد اند .

در گذشته منطقه ی سنجر توسط کردستان عراق حمایت می شد . پیشمرگان با اتحاد قبلی میان اربیل و رقه ، با ورود داعش این مناطق را ترک کردند .

در نهایت ، گروه پ ک ک ترک به کمک یزدها می آید و آنها را به طور غیر قانونی در فرار به ترکیه همراهی می کند .

در پی این حوادث ، پ ک ک شهامت خود را نشان داد و می کوشد تا از انگ ٬٬ سازمان تروریستی ٬٬ واشنگتن خلاص شود ، اما کوششی بیهوده است . در عین حال سازمان سیا – که حامی داعش بوده – با گروه نزدیک به پ ک ک ترک همکاری خودرا آغاز می کند ، HDP که شاخه ی سوری پ ک ک و YPG می باشد .

به مناسبت رفراندوم استقلال ٬٬ کردستان ٬٬ ، دولت منطقه ای کرد عراق می کوشد تا تاریخ را با روایت دیگری باز نویسی کند و مسئولیت خود را به گردن دولت مرکزی بغداد بیاندازد . بنا به گفته ی حاکم منطقه ی اربیل ، علت عقب نشینی پیشمرگان به خاطر آن بوده که بغداد حاضر نشد تا به آنها امکانات لازم برای دفاع از سنجر را بدهد . در نتیجه ، نمی توان به عراق تکیه کرد و بهتر است که شمال این کشور برای استقلال پافشاری کند .

روی عکس بالا پرزیدنت بارزانی و معبد شرف الدین و صحنه هایی از قتل عام ایزدی های سنجر دیده می شود. در این متن آمده : که برای سالگرد قتل عام سنجر - به خاطر این تراژدی ، در این منطقه ی هم بستگی انسانی به وجود آمده و مسئله ی کرد را تحکیم بخشیده . ٬٬

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.