در ماه اوت ۲۰۱۴ ، به هنگام ورود تدریجی داعش در عراق ، عناصر جهادی روستاهای ایزدی را تصرف می کنند و تمام مردان روستا را کشته و زنان و کودکان را به اسارت در می آورند . زنان به صورت برده های جنسی در می آیند و کودکان نو بالغ به زور وارد ارتش داعش می شوند . تعدادی از سکنه ی روستا در کوه های سنجر پناه می گیرند .

مذهب ایزدی ، تلفیق آیین مهری ایرانی و عناصر اسلامی است . برای داعش آنها کافراند . اکثریت ایزدی ها کرد اند .

در گذشته منطقه ی سنجر توسط کردستان عراق حمایت می شد . پیشمرگان با اتحاد قبلی میان اربیل و رقه ، با ورود داعش این مناطق را ترک کردند .

در نهایت ، گروه پ ک ک ترک به کمک یزدها می آید و آنها را به طور غیر قانونی در فرار به ترکیه همراهی می کند .

در پی این حوادث ، پ ک ک شهامت خود را نشان داد و می کوشد تا از انگ ٬٬ سازمان تروریستی ٬٬ واشنگتن خلاص شود ، اما کوششی بیهوده است . در عین حال سازمان سیا – که حامی داعش بوده – با گروه نزدیک به پ ک ک ترک همکاری خودرا آغاز می کند ، HDP که شاخه ی سوری پ ک ک و YPG می باشد .

به مناسبت رفراندوم استقلال ٬٬ کردستان ٬٬ ، دولت منطقه ای کرد عراق می کوشد تا تاریخ را با روایت دیگری باز نویسی کند و مسئولیت خود را به گردن دولت مرکزی بغداد بیاندازد . بنا به گفته ی حاکم منطقه ی اربیل ، علت عقب نشینی پیشمرگان به خاطر آن بوده که بغداد حاضر نشد تا به آنها امکانات لازم برای دفاع از سنجر را بدهد . در نتیجه ، نمی توان به عراق تکیه کرد و بهتر است که شمال این کشور برای استقلال پافشاری کند .

روی عکس بالا پرزیدنت بارزانی و معبد شرف الدین و صحنه هایی از قتل عام ایزدی های سنجر دیده می شود. در این متن آمده : که برای سالگرد قتل عام سنجر - به خاطر این تراژدی ، در این منطقه ی هم بستگی انسانی به وجود آمده و مسئله ی کرد را تحکیم بخشیده . ٬٬

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian