Başkan Donald Trump, kabine üyelerine 11 Eylül 2001 saldırılarının anması sırasında sözde « İslamcı » fesatçılara en küçük bir göndermede bulunulmasını yasakladı.

O dönem Başkan George W. Bush Usame bin Ladin’i ve yirmiye yakın suç ortağını bu saldırıları düzenlemekle ve böylece dünyanın en büyük ordusunu yenmekle suçlamıştı. Söz konusu olaya getirilen diğer yorumları hiçbir zaman göz önünde bulundurmadan kendi yorumunu doğrulayan bir Başkanlık araştırma komisyonu oluşturmuştu.

Ardından ABD yargısı ardı sıra Saddam Hüseyin’in Irak’ını, ardından Ayetullah Humeyni’nin İran’ını aynı olayları düzenlemekle suçlamıştı. Öte yandan bu davalar hala devam ediyor ve bugüne kadar hiçbir nihai karara varılmadı.

Olaydan 16 yıl sonra Bush yönetimi tarafından saldırıların beyni olarak sunulan Halit Şeyh Muhammed hala Guantanamo’da tutuklu ve hala davasının görülmesini bekliyor.

11 Eylül 2001 akşamı New York 9 televizyon kanalına konuşan gayrimenkul yatırımcısı Donald Trump resmi anlatımın fiziksel olarak olanaksız olduğunu ortaya koymuştu: 2 uçağın ikiz kuleleri ve hatta 3 kuleyi yıkmış olması maddi olarak imkansızdır. Zamanla bu iddia hemen hemen ABD dışındaki tüm fizikçiler tarafından kabul gördü.

Bu arada her ne kadar ABD’lilerin büyük çoğunluğu ulusal yetkililerin bu saldırılar konusunda yalan söylediklerine inansa da, bir azınlık bunların hala İslamcılar tarafından gerçekleştirilmiş olduğuna inanmaya devam ediyor.

Başkan Trump « düşmanlardan » söz etse de, Başkan Yardımcısı Mike Pence Shanksville Anıtında yaptığı konuşmada, IŞİD olayın gerçekleştiği dönemde henüz var olmasa da ve dolayısıyla suçlu olarak kabul edilmesi mümkün olmasa da IŞİD’e imada bulundu.

16 yıl sonra yapılan bu farklı konuşmalardan Donald Trump’ın 11 Eylül saldırılarının ne yabancılar, ne de İslamcılar tarafından yapıldığına inanmadığı sonucunu çıkarabiliriz.

Daha ayrıntılı bilgi için: L’Effroyable Imposture suivi de Le Pentagate (Dehşetengiz Hile), yazan Thierry Meyssan, gözden geçirilmiş ve zenginleştirilmiş baskı, Rus Genelkurmay Başkanı General Leonid İvaşov’un önsözüyle, Demi-Lune yayınları(Birinci baskı: Mart 2002).

Çeviri
Osman Soysal