İslam Devrimin Rehberi İran’a özgü bir kurumdur. Platon’un Cumhuriyet’indeki bilgeler hükümetinden esinlenen sistemde Rehber aynı zamanda ülkedeki siyasi yöneticilerin her türlü kararına karşı veto hakkı ve yurtdışında inisiyatif alma gücüne sahiptir.

Bütçesi olağanüstü petrol gelirlerinden oluşmaktadır. Durum böyle olunca, nükleer mutabakat sonucunda İran petrolünün satılması üzerindeki yasaklar kalkınca, ülke ve dolayısıyla Rehber de büyük gelirlere sahip oldu –ki bunun bir daha tekrarlanmaması bekleniyor-.

Görevine uygun olarak Rehber bu olanakları ne kendisi –azla yetinmesini bilen yaşam tarzıyla ünlü-, ne yönetimi, ne de yurttaşları için değil ama yeryüzünde Adaleti geliştirmek için kullandı. Dini şahsiyetlerden farklı olarak, ağırlığı siyasi örgütlere verirken çok az gönüllü kuruluşu finanse ediyor.

Ayetullah Ali Hamaney, başta 2016 yılında 800 milyon dolar ayırdığı Hizbullah olmak üzere çeşitli grupları desteklemek üzere dağıttı.

Hizbullah, halkları cihatçı sürülerinden kurtarmak için Suriye Arap Cumhuriyetinde 7 000 gönüllü konuşlandırdı. Bunların 2 000’i çatışmalarda yaşamını yitirdi.

Çeviri
Osman Soysal