Erbil merkezli Israel-Kurd dergisine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve kendi kendini gelecekteki bağımsız Kürdistan’ın Başkanı ilan eden Mesud Barzani gizli bir mutabakata vardılar.

Tel Aviv, Kürdistan’a Kürt kökenli 200 000 İsrail vatandaşını yerleştirmeyi taahhüt etti.

Açıklama Türk, İran ve Arap basınında geniş yer buldu.

Bir Güney Sudan ve Kürdistan devleti kurulması projesi, 90’lı yılların sonunda füzelerin geliştirilmesinden beri İsrail’in askeri hedefidir. Yaygın olarak İsrailliler tarafından yönetilen bu topraklar, Mısır ve Suriye’yi arkadan vurma imkanı vermektedir.

İsrail’de yaşayan 8,5 milyon İsrail vatandaşının yaklaşık 200 000’i Kürt kökenlidir. Mart 1951’deki « Ezra ve Nehemya Harekatı » (İncil’e göre Yahudilerin Babil’den kaçışını örgütleyen kişiler), 11 000 Yahudi Kürdün Irak’tan İsrail’e göç etmesine olanak sağlamıştı. Bu harekat New York’taki American Jewish Joint Distribution Committee tarafından finanse edilmişti. Oluşturulan hava köprüsü için kullanılan uçaklar Kübalı diktatör Fulgencio Batista tarafından sağlanmıştı.

Irak Kürdistanını katı bir şekilde yöneten Barzani Ailesi, tarihsel olarak İsrail’e bağlıdır. Bugünkü Başkan Mesud Barzani’nin Babası Molla Mustafa Barzani, bir üst düzey MOSSAD subayı idi.

İsrail Başbakanı, tarihsel Kürt toprakları dışında (ve dolayısıyla da yerli halkların aleyhine) bir bağımsız Kürdistan kurulmasını desteklediğini kamuoyu önünde açıklayan tek hükümet başkanıdır.

Irak Anayasa Mahkemesinin yasaklamasına karşın 25 Eylül 2017’de yeni bir devlet ilan etmek amacıyla bir referandum düzenlenecektir.

Çeviri
Osman Soysal