Uzun zaman öncesinden planlandığı gibi [1] NATO, Rusya’yı ABD ve Fransa’daki Başkanlık seçimlerine hile karıştırdıktan sonra, Alman genel seçimlerine de müdahale etmekle suçluyor.

Bugüne kadar bu suçlamaları destekleyecek hiçbir kanıt bulunamadı. Üstüne üstlük NATO, Rus hükümetine bağlı medyaların söz konusu üç seçimde Hillary Clinton, Emmanuel Macron ve Angela Merkel’e karşı tavır aldıklarına dikkat dahi çekti.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) Rusya’nın olası müdahalesine dair ithamlarını yoğunlaştırdı. İletişimi Koruma Dairesi hükümete bağlı internet sitelerini koruyan bir firewall kurulması için 180 teknisyenden oluşan bir ekip kurdu. Bu önlem sürmekte olan gizli savaşın kanıtı olarak sunuldu, oysa muhtemel binlerce başka saldırı kaynağı dikkate alındığında Rus tehdidi olsun ya da olmasın bu oldukça olağan bir adımdır.

Kamuya ait ARD televizyon kanalı grubu, « Fake News »’ları teşhir etmek için Faktenfinder internet sitesini kurdu. Brost Vakfı (ABD’li işgalcilerin hizmetinde basında servet edinen bir ailenin ismiyle) Fransa’da Le Monde gazetesinin Décodeur’ü örnek alınarak Correctiv’i kurdu. Son olarak da German Marshall Fund bu çabaların tamamının eşgüdümünü sağlamaktadır.

Federal seçimler 24 Eylül 2017’de gerçekleştirilecektir. Sahte haberlerin yayınlanmasını yasaklayan yeni bir yasa 1 Ekim’de yürürlüğe girecektir. Yasayı çiğneyenler 50 milyon Euro’ya varabilecek tutarlarda cezalarla karşı karşıya kalabilecekler.

Çeviri
Osman Soysal

[1« NATO’nun ifade özgürlüğüne karşı kampanyası », « Yeni Medyatik Dünya Düzeni », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 5 Aralık 2016 ve 7 Mart 2017.