Süddeustche Zeitung, Ramstein’da (Almanya) yer alan ABD Hava Kuvvetlerinin Avrupa’daki ana karargahından Suriyeli « isyancılara » yönelik bir silah naklini açığa çıkardı.

Başta kaleşnikof ve havan topları ve bunların cephanelerinden oluşan silahlar, NAVY’nin Crane’deki (Hindistan) cephaneliğinden ABD Kara Kuvvetlerinin Miesau’daki (Almanya) cephaneliğine nakledildi.

Bu kaçakçılık, General David Petraeus’un CIA’yi yönettiği dönemde geliştirilen Timber Sycamore (Akçaağaç Kerestesi) operasyonunun devamıdır. Operasyon 2013’te, yani IŞİD’in kuruluşundan bir hayli önce başlamıştır. Ramstein Üssünün üstlendiği rol, Aralık 2015’te Sırbistan’ın Večernje Novosti gazetesi tarafından ifşa edilmişti.

Almanya’daki federal seçimlerin arifesinde Süddeutsche Zeitung özellikle yaptığı keşfin hukuksal yönüyle ilgileniyor.

ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı, Alman Hükümetinin kendi toprakları üzerinden böylesi bir kaçakçılığa karşı çıkma olasılığını dikkate alarak, alt taşeron dört şirketten taşınan malların türünü beyan etmemelerini istedi. Alman Başsavcısı, Pentagon ve Merkel Hükümetinin Alman yasalarını çiğneyip çiğnemediklerini belirlemek için bir ön soruşturma başlattı.

Alman yasaları halen savaş halinde olan ülkelere yönelik silah naklini yasaklamaktadır. Oysa Merkel Hükümeti, Azerbaycan ve onun Silk Way havayolu şirketi tarafından yürütülen kaçakçılığın kapsamı içerisinde Suudi Arabistan’a yönelik silah nakline daha önce izin vermişti. Nihai alıcıların Suriye’deki cihatçıların olduğunu bilmemesine imkan yoktu.

Ramstein Üssü, adam kaçırma ve CIA’nın gizli hapishaneleri olayında ve genişletilmiş Ortadoğu’da insansız hava araçlarının hedef gözeterek işlediği cinayetlerde daha önce de suçlanmıştı. Almanya’daki tüm ABD kuvvetlerinin yararlandığı yabancı toprak anlaşması kapsamında hakimlerin de, parlamenterlerin de bu üslere girişine izin verilmemektedir.

Ancak en ilginci Alman gazetesinin önemini fark etmeden, kazara yaptığı bir keşiftir: ABD Ordusuna ait belgelere göre, Pentagon 500 milyon dolarlık eski Sovyet silahlarının satın alımı için bir ihaleye düzenledi. İhale Ağustos 2017’de sonuçlandı. Bunun üzerine bazı silah sevkiyatlarının varış noktası Hırvatistan olarak değiştirildi.

« Arap Baharı », El Nusra ve IŞİD’ten sonra Pentagon, bu kez 500 milyon dolar tutarındaki silahların alıcısı olan Kürt birliklerine dayanarak Suriye’ye karşı yeni bir savaş planlamaktadır. Bu yeni çatışmanın, Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığının duyurulması sonrasında önümüzdeki haftalarda patlak vermesi bekleniyor.

Heikle Fracht aus Ramstein”, “Millionen Schuss Munition für Kalaschnikows”, Frederik Obermaier ve Paul-Anton Krüger, Süddeutsche Zeitung, 12 ve 20 Eylül 2017.

Çeviri
Osman Soysal