ولترشبکه

پس اعلام استقلال ٬٬ کردستان ٬٬ ، دویست هزار تن اسرائیلی به آنجا دعوت شده اند

+

بنا به گذارش روزنامه ی اسرائیل-کرد ، که مقر آن در اربیل می باشد ، بنیامین ناتانیاهو و مسعود بارزانی نخست وزیر خود خوانده ی کردستان مستقل آینده ، با یکدیگر تفاهم نامه ی سری بستند.

تل آویو ، متعهد شده تا دویست هزار تن اسرائیلی را که اصالتاََ کرد می باشند ، به آنجا بفرستد .

این خبر به طور گسترده در نشریات ترک ، ایرانی و عرب منتشر شده است .

پروژه ی ایجاد کشور سودان جنوبی و کردستان ، هدف نظامی اسرائیل است که در اواخر سال های۱۹۹۰ ، پس از تحولات موشکی آن ، مطرح گردید . این سرزمین ها ، که بیشتر توسط اسرائیل اداره می شوند ، برای حمله به مصر و سوریه در نظر گرفته شده اند .

از ۸/۵ میلیون نفر جمعیت اسرائیل ، دویست نفر آنها کرد می باشند . در ماه مارس ۱۹۵۱ :٬٬ عملیات عزرا و نحیمیه ٬٬ ( که نام شخصیت های انجیلی است ، و سبب فرار یهودیان از بابل بوده اند ) ، اجازه داد تا یازده هزار نفر کرد یهودی ، از عراق به اسرائیل مهاجرت کنند . این عملیات توسط کمیته ی مشترک آمریکایی یهودی نیویورک تدارک دیده شد (American Jewish Joint Distribution Committee of New York ) . هواپیماهای استفاده شده در این عملیات از سوی دیکتاتور سابق کوبایی Fulgenicio Batista به آنجا فرستاده شد .

خانواده ی بارزانی که هم اکنون با مشت محکم حاکم منطقه ی کردستان می باشد ، به لحاظ تاریخی به اسرائیل وابسته است . پدر مسعود بارزیانی ،‌ملا مستطفی بارزانی ، یکی از افسران ارشد موساد بوده است .

نخست وزیر اسرائیل تنها کسی است که به طور علنی اعلام کرده که دولتش خواستار به وجود آمدن کشور کردستان مستقل ، خارج از مرزبندی های تاریخی آن می باشد ( که این به نشانه ی از میان بر داشتن جمعیت ساکن در این مناطق می باشد ) .

به رغم مخالفت علنی در هیئت قانون گذاران عراق ، این رفراندوم در ۲۵ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ برای اعلام دولت جدید کردستان ، تشکیل خواهد شد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.