Batı basını IŞİD’i, Kürtlerle Kürt oldukları için çarpışan ırkçı bir örgüt olarak sunmaktadır. Bu tamamen yanlıştır: IŞİD içerisinde de Kürt birlikleri bulunmaktadır.

Ebu el Hadi el Iraki, El Kaide içerisindeki Kürtlerin sorumlusu olmuştur. CIA’nin Afganistan’da Sovyetlere karşı yürüttüğü Tayfun Harekatı süresince örgütün « Kürt kampını » yönetmiştir. ABD işgalinden sonra, El Kaide’nin 3 numaralı ismi olarak Kabil’deki Ashara guest House’u yönetmiştir. Halen Guantanamo’da tutulmaktadır.

Kasım 2016’da, Irak’taki İslam Emirliği (daha sonra IŞİD halini alacak olan) « Kürtlere mesaj ve şehit operasyonu » başlıklı bir video görüntüsü yayınlar. Örgüt Kürtleri saflarına katılmaya davet etmektedir.

IŞİD’in en ünlü Kürt üyesi, selefi grup Ensar el-İslam’ın emiri Molla Krekar’dır (fotoğraf). Norveç’te siyasi sığınmacıdır. Terörizmi övmek suçundan iki kez hapse girmiştir. Öte yandan resmi olarak hapisteyken, 1 Haziran 2014’te, Irak’ın IŞİD tarafından işgalinin planlandığı toplantıya katılmak üzere Amman’a –NATO’ya ait bir özel uçakla- gelir [1]. Norveç’teki hapishanesine geri döndüğünde, İslam Devleti’ne bağlılığını belirtir. Artık Oslo’da serbest olarak yaşamaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

[1« PKK’nın IŞİD’in saldırısı ve « Kurdistan »ın kuruluşu hakkında ifşaatları" », Tercüme Murat Özdemir, Voltaire İletişim Ağı, 8 Temmuz 2014.