مسعود بارزانی ، رئیس اقلیم کردستان عراق ،اعلام کرد با وجود مخالفت جامعه ی بین الملل ، رفراندوم استقلال کردستان،‌روز دوشنبه ۲۵ ماه سپتامبر ۲۰۱۷ برگذار خواهد شد .

شورای امنیت سازمان ملل نتوانست به اتخاذ رای ( با ارزش متناسب با قوانین بین الملل ) ، همچنین به اعلامیه ای از سوی رئیس سازمان ( به صورتی که بتواند نقطه نظر اعضای شورا را نشان بدهد ) دست یابد ، و تنها در گذارش مطبوعاتی اعلام نمود که هر گونه امکان جدایی کردستان از عراق را محکوم می کند . برخی از اعضای شورا نیز ،طی یک سخنرانی علنی ، نتوانستند به روشنی نظر خود را بیان کنند .

رای گیری نه تنها در منطقه ی خود مختار کردستان انجام خواهد گرفت ، بلکه در سرزمین هایی که توسط بارزانی به کمک داعش به منطقه ی کردستان الحاق شده نیز صورت می گیرد . این رفراندوم تصمیم یک جانبه ی اربیل است که از سوی شورای ملی ، و دولت فدرال و دادگاه عالی بغداد محکوم شده است . این رفراندوم هم اکنون بر گذار می شود زیرا سه میلیون نفر غیر کرد در پی تصفیه ی نژادی که توسط بارزانی صورت گرفت ، به ترکیه و سوریه پناهنده شدند . هم اکنون حدود ۸ میلیون نفر کرد در منطقه وجود دارد .

هزینه ی استقرار کردستان مستقل ، با وجود هزینه های نظامی و قیمت ۷۰ دلاری هر باریل نفتی ، نامحمتل و مشکل به نظر می رسد .

شرکت فرانسوی توتال ، حداکثر استخراج نفت را از حوزه ی شیخان انجام می دهد . شرکت روسنفت روسی نیز با بارزانی قرار دادی امضا کرده تا طی آن بتواند شبکه های گاز رسانی جدیدی به ارزش یک میلیارد دلار احداث نماید . شرکت انگلیسی گلف کیستون پترولیوم نیز در حال افزایش سرمایه گذاری های خود در این منطقه می باشد .

با این حال ، ترکیه که خط لوله ی نفتی Kurdo-turc - Botas Petroleum Pipeline Corporation ، را در اختیار دارد می تواند به طور غیر مترقبه ، آن را در بندر جیهان مسدود نماید . ارتش ترکیه قشونی را در مرز کردستان عراق مستقر کرده اند ، آنها به ظاهر در حال عملیات نظامی می باشند . شبکه ی خبری منطقه برآورد کرده ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان آماده ی یک تهاجم نظامی است .

هر چند امکان توافقی در بین آنها وجود دارد . در این صورت ، این رفراندوم ، با اعلام استقلال همراه نخواهد بود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian