Radio Free Asia Çin’de bundan böyle Kuran’ın yasaklandığına inandırmak üzere bir kampanya başlatıldı [1].

Bu suçlama, zaten iki yıldan beri IŞİD’in propagandasına da malzeme olmuştu.

Radio Free Asia CIA tarafından 50’li yıllarda kuruldu ve ardından önce United States Information Agency (Soğuk Savaş süresince ABD’nin propaganda ajansı) ve son olarak da Broadcasting Board of Governors’un kontrolü altına girdi. Bütçesi tamamen ABD’li destekçiler tarafından finanse edilmektedir. Dolayısıyla iddia ettiğinin tersine gerçekten de ABD’nin bir devlet medyası söz konusudur.

Bu kampanya, Pentagon’un uluslararası basının Müslüman azınlığına karşı « soykırım » yürütmekle suçladığı Myanmar’a karşı bir olası savaşın hazırlıklarını yaptığı bir döneme denk geliyor [2].

Rohingyaların ayrımcılığa maruz kaldıkları doğru olsa da, Müslümanlara karşı bir soykırımın yürütüldüğü suçlaması ile çelişiyor.
 Myanmar’ın güneyinde ve önceki göçlerden sığınmacı kamplarında bulunanlar yerlerini terk etmemektedirler, göç sadece ülkenin Kuzeyindekileri ilgilendiriyor.
 XVIInci yüzyıldan beri Myanmar’da bir başka Müslüman azınlık olan ve hiçbir zaman ayrımcılığa konu olmamış olan Kaman’lar bulunmaktadır.

Radio Free Asia’nin kampanyası Çin hükümeti, özellikle Müslüman diniyle siyasal İslam arasındaki çelişkiyle mücadele etmek için dini konular için yeni bir kanun düzenlediği bir döneme denk geliyor [3].

Çin yakın zaman önce, yıllardan beri dolaşımda olan Kuran’ın İslamcılar tarafından yazılmış ve yorumlanmış yayınları yasaklamaktadır.

1953’ten ve Müslüman Kardeşlerin siyasetiyle CIA arasındaki ittifaktan beri, ABD ve Birleşik Krallık cemaatin siyasi projesiyle İslam dini arasında bir çelişki yarattılar [4].

Çeviri
Osman Soysal

[1Chinese Police Order Xinjiang’s Muslims to Hand in All Copies of The Quran”, Qiao Long & Wong Lok-to, Radio Free Asia, September 27, 2017.

[2Çin’e karşı siyasal İslam”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 3 Ekim 2017.

[3China revises regulation on religious affairs”, Voltaire Network, 7 September 2017.

[4Thierry Meyssan’ın son kitabındaki ikinci bölüm, Müslüman Kardeşler ve Nakşibendiler cemaatinin bugüne kadar yayınlanan tek öyküsüdür. Gözlerimizin önünde -11 Eylül’den Donald Trump’a, 2017.