3 Ekim 2017’de Senato’daki silahlı kuvvetler komisyonunda dinlenen General James Mattis (Savunma Bakanı) ve General Joseph Dunford (Genelkurmay Başkanı), Talibanların hiçbir zaman iktidara yeniden gelmeyi ümit etmeyecek şekilde ABD ordularının Afganistan’da sonsuza dek kalacağını açıkladı [1].

Başlangıçta ABD ve Birleşik Krallık, Afganistan’a 11 Eylül 2001 saldırılarının sorumlusu Usame bin Ladin’i himaye eden Talibanları devirme gerekçesiyle girmişlerdi [2]. BM sözleşmesinin meşru müdafaa hakkıyla ilgili 51nci maddesini öne sürmüşlerdi. 16 yıl sonra, her iki ülke de Usame bin Ladin’in uzun zamandan beri öldüğünü ve Talibanların artık iktidara hakim olmadığını belirtiyorlar. Dolayısıyla bundan böyle iktidarı yeniden ele geçirmelerini engellemek gerekecektir, ki bu hedef sözleşmenin 51nci maddesiyle çelişmektedir.

Gerçekte Silahlı Kuvvetler Dönüşüm Bürosu (Pentagon) özel olarak Afganistan’ın ve genel olarak ise Orta Asya’nın sınırsız süreliğine işgalini planladı [3].

Çeviri
Osman Soysal

[1Political and Security Situation in Afghanistan”, US Senate Committee on Armed Services, October 3, 2017.

[2Büyükelçiler Negroponte ve Stewart Eldon’un, 7 Ekim 2001’de BM Güvenlik Konseyi Başkanına yazdıkları mektuplar (Ref. S/2001/946 ve S/2001/947).

[3Kaynak: The Pentagon’s New Map, Thomas P. M. Barnett, Putnam Publishing Group, 2004. Analiz : “ABD’nin dünyaya dair askeri projesi”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 22 Ağustos 2017.