Rus Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 6 Ekim 2017’de ABD, İngiliz ve Norveç ordularının, el-Tanf bölgesinde (Suriye-Ürdün sınırında) IŞİD’e destek vermelerini kınadı [1].

Ona göre: « Pentagon temsilcileri birçok fırsatta taktik hava kuvvetleri ve bir çoklu roketatar sistemi tarafından korunan ABD, İngiliz ve Norveçli eğitmenlerin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçılarını eğittiğini belirttiler. Aslında el-Tanf yerleşimi, Suriye-Ürdün sınırı üzerinde 100 kilometre çapında bir “kara deliğe” dönüşmüş durumdadır. ÖSO yerine, kutudan fırlayan şeytanlar gibi Suriye birliklerini ve sivillerini hedef alan terörist ve yıkıcı saldıranlar ÖSO değil IŞİD’in seyyar gruplarıdır ».

27 Eylül’ü 28’ine bağlayan gece, Rukban yerleşiminden çok sayıda 4x4 araçla yol çıkan yaklaşık 300 IŞİD savaşçısı Humus kırsalındaki El Karyatayn yerleşimine vardı. Bir IŞİD komandosu « el-Busayri yerleşimi çevresinde dağılmış bulunan Suriye birliklerinin tüm mevzilerini aşabildi ve bunu başarması için şansa ihtiyacı olmadı ». Teröristlerin elinde, « ancak uzmanların elinden geçen hava istihbaratı sayesinde elde edilebilecek » ayrıntılı koordinatları de vardı. Bu koordinatlar daha sonra sabotajlar ve terörist eylemlerin gerçekleştirilmesi için hassasiyetle iletildi.

İki yıl önce, Rus Savunma Bakanlığı IŞİD ve NATO güçlerinin ABD kontrolündeki bölgede barış içerisinde birlikte var olduklarını gösteren uydu görüntülerini yayınladı [2].

Çeviri
Osman Soysal