Avrupa Konsey Parlamenterler Meclisi Başkanı İspanyol senatör Pedro Agramunt Font de Mora (fotoğrafta sağda), Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştüğü için özür diledi ve 6 Ekim 2017’de istifa etti.

Geçtiğimiz 28 Nisan’da Rus medyaları tarafından Pedro Agramut’un Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinden ve Rusya’daki Duma’dan ona yakın milletvekili ile birlikte Şam’da gösteren fotoğrafların yayınlanması büyük tepkiye yol açmıştı.

Haziran ayında, başkana görevden ayrılma imkanı verebilmek için meclis kuralı değiştirilmişti. Başkan henüz oylamaya geçilmeden üç gün önce sonunda istifa etti.

Gerçekte Pedro Agramut iki konuda suçlanıyor. Önce ABD tarafından, Devlet Başkanı Esad ile görüşmesinin Rusya yanlısı olduğunu ortaya koyması gerekçesiyle. Ardından ve özellikle Azerbaycan’ın [1] halkla ilişkiler sistemini gün yüzüne çıkaran Berlingske araştırmacılarının elinde bu ülkedeki siyasal baskıyı önemsiz göstermek için Bakü’den para aldığına dair belgeler olduğu için. Ancak Azerbaycan Washington’un müttefiki olduğu için bunu kabul etmek çok daha zor olacaktır.

Çeviri
Osman Soysal

[1Azerbeycan 2,9 milyar dolar karşılığında gazeteci ve siyasetçileri satın aldı”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 8 Eylül 2017.