Voltaire İletişim Ağı

Suudi Arabistan Vahhabiliği terk edebilir

+

Future Investment Initiative konferansını açan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammet bin Salman, Suudi toplumunu dönüştürmek, ona « normal, hoşgörülü ve iyi » hale getirmek niyetinde olduğunu açıkladı.

Prens son aylarda sırasıyla otokratik siyasi önlemler (muhalefet liderlerinin hapse atılması) ve açık toplumsal önlemler (kadınlara araba kullanma hakkının verilmesi gibi) aldı.

Prens’in girişimleri, Başkan Trump’ın 21 Mayıs 2017’de Riyad’ta yaptığı konuşma sonrasında ülkesinin gelişmesi mantığının devamıdır. Suudi Arabistan cihatçı grupları desteklemeyi bıraktı ve Suriye’den askeri olarak geri çekildi. Ülke şimdi de Müslüman Kardeşlere cihatçılığı keşfetmesi için gerekli ortamı sağlayan Vahhabi ideolojisini tasfiye etmeyi öngörüyor. Üçüncü aşama Dünya İslam Birliğinin dönüşümünü olacaktır. Burada zorluk Suudi hanedanlığının kurucusu ve Vahabbiliğin kurucusu Muhammed bin Abdülvahab arasındaki tarihi ortaklığın içerisidededir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.