انستیتوی هودستون در تاریخ ۲۳ ماه اکتبر ۲۰۱۷ در واشنگتن جلسه ی مجادله ای ترتیب داد که عنوان آن بود : ٬٬ مقابله با خشونت افراط گرای : قطر ، ایران و اخوان مسلمین ٬٬ .

انستیتوی هودستون سازمانی است که توسط هرمان کاهن Herman Kahn آینده نگر ، مسائلی را پیش بینی می کند . این انستیتو حامیان لئو اشتروس فیلسوف را دور خود جمع کرده است .

در این جلسه شخصیت ها ی بزرگ کشوری ، اعضای کنگره ، مدیران ، سفیران و خبرنگاران حضور داشتند .

مدیر سابق سازمان سیا و وزیر سابق دفاع لئون پانتا و جانشین او دیوید پترائوس ، می بایستی اشاره به ایران می کردند ، درحالی که هم چنان حمایت خود را از قطر و اخوان مسلمین نشان می دادند .

این انستیتو برای آنکه بتواند مشروعیت خود را نشان دهد ، استیو بانون را در جمع خود دعوت کرده بود ، که مشاور پیشین پرزیدنت ترامپ بوده است . حسین حقانی در زمانی که مدیر انستیتوی هودسون ، ازمهمانان خود نام می برد ، اعلام نمود که دو نفر اول ٬٬ نورانی بودند ٬٬ در حالی که مخالفینشان نماینده ی ٬٬ نیروهای ظلمانی ٬٬ به حساب می آمدند .

استیو بانون آخرین نفری بود که وارد این بحث شد ، و اعلام نمود نیویورک تایمز ٬٬ حزب مخالف٬٬ می باشد و از کلمه ی ٬٬تجزیه گرا ٬٬ که توسط این روزنامه برای معرفی سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ استفاده شده بود ایراد گرفت و عملیات او را در مبارزه با داعش یادآوری نمود .

امارات اسلامی عراق ( که بعدها داعش نامیده شد ) در زمان ریاست جمهوری جرج دابلیو بوش ، تحت کنترل ژنرال پترائوس تشکیل شده بود که حاکمیت نظامیان عراق را در دست داشت ، تا بتواند خشم شهروندان عراقی را در برابر نظامیان اشغال گر تغییر جهت دهد و آن را به سوی جنگ داخلی بکشاند ؛ این اقدامی بود که لئون پانتا از آن حمایت نمود [1]. جان مک کین که با رهبران داعش ملاقات داشته بود ، رابطه ی تنگاتنگی با آنها ایجاد نمود که آن را به صورت استراتژی ٬٬ ویتنامی ٬٬ علیه سوریه عنوان می کرد [2].

در اختلاف بوجود آمده میان عربستان سعودی و قطر ، بنون از اینکه عربستان سعودی در برابر عناصر جهادی تغییر موضع داده است از این کشور تقدیر نمود ، و کشور قطر را محکوم نمود ، این در حالی بود که دولت ترامپ به طور رسمی در این باره موقعیت خود را مشخص نکرده بود . در این جلسه ، شرکت کنندگان در سکوت به حرف های او گوش فرا می دادند .

بانون از سیاست جرج دبلیو بوش و جان مک کین انتقاد کرد ، اما مدیر جلسه با قطع سخنان وی ، مباحثه را پایان داد و اعلام نمود : ٬٬ نخبگان سیاست خارجی حاضر در این جلسه در واشنگتن که از من خواسته اند شما را برای ایراد سخن دعوت نمایم ، هم اکنون نیز از من می خواهند چنانچه شما خارج از بحث موضوعی را عنوان کردید ، جلسه را خاتمه دهم . به این خاطر جلسه را تمام می کنیم . و متشکریم که در آن حضور بهم رساندید . ٬٬

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Sous nos yeux. Du 11-Septembre à Donald Trump, Thierry Meyssan, Demi-Lune, 2017, pp. 125, 146 et 249-250.