استراتژی بریتانیایی ، با آلت دست قرار دادن تروریزم اسلامی ،در جنوب شرقی آسیا ادامه دارد . در ماه فوریه و مارس سال گذشته ، پادشاه سلمان عربستان سعودی ، قصد داشت کشور مالزی را به صورت نقطه ی اتکایی در بحران آینده ی روهینجاهای میانمار در آورد . این در حالی است که پس از سفر پرزیدنت ترامپ به عربستان در ماه مه ، این پروژه عقیم ماند ، و در ماه اوت بحران روهینجاها به وجود آمد . امیر قطر در ۱۵ ام و ۱۶ ام ماه اکتبر به مالزی سفر کرد تا بتواند حمایت خود را از عناصر جهادی انجا فعال سازد .

مالزی قصد دارد تا قوانین اسلامی را در کشور خود اجرا کند ، زیرا نجیب رازک، نخست وزیر این کشور ،خواهان این امر شده . جمعیت مالزی تشکیل شده از ۶۰ ٪ مسلمان ، ۲۰ ٪ بودایی و ۱۰٪ مسیحی می باشد .

نجیب رازک ، زیر بار منت پادشاه سلمان قرار دارد که ۶۸۱ میلیون دلار به او هدیه داده است [1].

سفر مجلل پادشاه سلمان عربستان سعودی و اطرافیانش که (شامل ۱۵۰۰ تن از درباریان و خدمه ی آنها ) بوده ، و ۱۰ فروند هواپیما ، ۵۰۰ ماشین تشریفاتی را در بر داشته ، باعث تعجب کلیه ی ساکنین دولت هایی بوده که از آنها بازدید کرده است . جراید نیز از امضای قرار دادهای بزرگ نفتی گذارش داده اند ، هر چند مطلبی در باره ی کمک های پادشاه به عناصر جهادی ارتش آزادی بخش روهنیجاهای آرکان ، ننوشتند .

نجیب رازک در مطبوعات تنها اشاره به دیدار امیر تامیم قطر از کشورش داشته ، همچنین صادرات فولاد مالزی به عربستان سعودی برای ساختن استادیوم فوتبال برای جام جهانی ۲۰۲۲ را بیان داشته . همچنین ، تایید کرده است که بیمارستانی جهت پناهندگان روهینجا در بنگلادش خواهد ساخت .

هم اکنون ،امیر تامیم کشور قطر ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان و نخست وزیر مالزی نجیب رازک جزو روسای دولت و کشورهایی هستند که مدافعی عناصر جهادی روهنیجا می باشند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian