ولترشبکه

آیا کشور قطر برای مقابله علیه میانمار ، جای عربستان را خواهد گرفت ؟

+

استراتژی بریتانیایی ، با آلت دست قرار دادن تروریزم اسلامی ،در جنوب شرقی آسیا ادامه دارد . در ماه فوریه و مارس سال گذشته ، پادشاه سلمان عربستان سعودی ، قصد داشت کشور مالزی را به صورت نقطه ی اتکایی در بحران آینده ی روهینجاهای میانمار در آورد . این در حالی است که پس از سفر پرزیدنت ترامپ به عربستان در ماه مه ، این پروژه عقیم ماند ، و در ماه اوت بحران روهینجاها به وجود آمد . امیر قطر در ۱۵ ام و ۱۶ ام ماه اکتبر به مالزی سفر کرد تا بتواند حمایت خود را از عناصر جهادی انجا فعال سازد .

مالزی قصد دارد تا قوانین اسلامی را در کشور خود اجرا کند ، زیرا نجیب رازک، نخست وزیر این کشور ،خواهان این امر شده . جمعیت مالزی تشکیل شده از ۶۰ ٪ مسلمان ، ۲۰ ٪ بودایی و ۱۰٪ مسیحی می باشد .

نجیب رازک ، زیر بار منت پادشاه سلمان قرار دارد که ۶۸۱ میلیون دلار به او هدیه داده است [1].

سفر مجلل پادشاه سلمان عربستان سعودی و اطرافیانش که (شامل ۱۵۰۰ تن از درباریان و خدمه ی آنها ) بوده ، و ۱۰ فروند هواپیما ، ۵۰۰ ماشین تشریفاتی را در بر داشته ، باعث تعجب کلیه ی ساکنین دولت هایی بوده که از آنها بازدید کرده است . جراید نیز از امضای قرار دادهای بزرگ نفتی گذارش داده اند ، هر چند مطلبی در باره ی کمک های پادشاه به عناصر جهادی ارتش آزادی بخش روهنیجاهای آرکان ، ننوشتند .

نجیب رازک در مطبوعات تنها اشاره به دیدار امیر تامیم قطر از کشورش داشته ، همچنین صادرات فولاد مالزی به عربستان سعودی برای ساختن استادیوم فوتبال برای جام جهانی ۲۰۲۲ را بیان داشته . همچنین ، تایید کرده است که بیمارستانی جهت پناهندگان روهینجا در بنگلادش خواهد ساخت .

هم اکنون ،امیر تامیم کشور قطر ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان و نخست وزیر مالزی نجیب رازک جزو روسای دولت و کشورهایی هستند که مدافعی عناصر جهادی روهنیجا می باشند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.