Voltaire İletişim Ağı

Carles Puigdemont’un başıboşluğu

+

Katalonya eyaleri eski cumhurbaşkanı Carles Puigdemont, 30 Ekim 2017’de Brüksel’e geldi. Burada Nieuw-Vlaamse Alliantie (NVA) üyelerince karşılandı ve Avrupa Özgür İttifakı merkezinde geçirdi.

NVA, Belçika’da bugünkü hükümette de yer alan Flaman bölgeci partisidir. Yöneticilerinden bazılar aşırı sağ ile bağlarıyla tanınmaktadır.

Avrupa Özgür İttifakı, Avrupa parlamentosunda Yeşiller safında yer alan bölgeci, özerklik yanlısı ve bağımsızlıkçı partilerin federasyonudur. İttifakın başında Fransız François Allonsi (Korsika Vatan Partisi) yer almaktadır. Carles Puigdemont’un Avrupalı Katalan Demokrat Partisi, ittifakın üyesi değildir.

Carles Puigdemont hemen sığınma talepleri alanında uzmanlaşmış bir avukat olan Paul Bekaert’i tuttu ve NVA’lı bakanlar aracılığıyla girişimlerde bulundu. Öte yandan, Belçika Başbakanı Charles Michel siyasi sığınmaya karşı çıkacağını belirtti ve basın toplantısı düzenlemek üzere Residence Palace’a geçmeyi reddetti.

Sonuç olarak Carles Puigdemont 31 Ekim’de Basın Kulübünde bir basın toplantısı düzenledi. Bu olasılık kendisine kapatıldığı için tabii ki Belçika’da kalma niyetinde olmadığını belirtti. İspanyol Başbakanının 21 Aralık’ta düzenleneceğini açıkladığı seçimlerin sonuçlarına uyacağını açıkladı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.