Voltaire İletişim Ağı

Türkiye kilise inşaatına izin veriyor

+

Türkiye İstanbul’da bir Süryani kilisesinin inşaatına izin verdi. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılması ve Birinci Dünya Savaşı sonrasından beri Hıristiyan inancına yönelik bir ibadet mekanının inşaatına ilk kez izin verilmesi söz konusu.

Ülkenin birçok Hıristiyan patriğini barındırmasına rağmen Türk kanunları kilise yapımına izin vermemektedir.

Öte yandan bundan birkaç yıl önce eski bir kilisede bir dini törenin yapılmasına istisnai olarak izin verilmişti.

Türk kanunları aynı zamanda 1974’ten beri işgal altında olan Kıbrıs’ın Kuzey bölümünde de uygulanmaktadır. Buradaki resmi turistik broşürler terk edilmiş Hıristiyan ibadet yerlerini aslı olmayan bir şekilde « hisar » olarak sunmaktadır.

Karşılaştırma yapmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidara gelişinden beri, Türkiye’de 9 000’den fazla cami inşa edildi.

Papa’nın Ankara nezdinde atadığı Papalık Büyükelçisi Monsenyör Paul Russel olarak değil ama Büyükelçi Paul Russell olarak kayıtlıdır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.