Voltaire İletişim Ağı

BRİCS ülkeleri kendi internetlerini kuracaklar

+

BRİCS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ABD’nin denetiminden kurtulmak için kendi internet yönetim sistemlerine sahip olacaklar.

İnternet ortamı bugüne kadar ABD Ticaret Bakanlığına bağlı yarı resmi bir kuruluş olan ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından yönetilmektedir.

Yeni internet yönetimi Rus güvenlik konseyinin önerisidir. Yeni internetin Çin’de halen uygulanan alternatif DNS sistemine nasıl eklemleneceği henüz bilinmiyor. Eğer bu sistem yaygınlaşırsa ABD küresel iletişim üzerindeki denetimini yitirecek. İnternet erişimcilerinin konumu ne olursa olsun, iki sistemden birine kayıt olması kayıt olması gerekeceğinden siteler herkesin erişimine açık olmayacak ve internetin ikiye bölünmesine tanık olunacaktır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.