Prens Muhammed bin Zayed (Birleşik Arap Emirlikleri’nin veliaht prensi) ve Prens Muhammed bin Salman (Suudi Arabistan veliaht prensi) Riyad’ta Yemen’in el-Islah partisi yöneticilerini kabul etti [1].

Toplantıya Birleşik Arap Emirlikleri tarafında Prens Tahnun bin Zayed el-Nahyan (Ulusal Güvenlik Danışmanı), Ali bin Hamad el-Şemsi (Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı), Prens Şahbut bin Nahyan el-Nahyan (Birleşik Arap Emirliklerinin Riyad Büyükelçisi) ve Suudi Arabistan tarafında ise Dr. Musa’ed bin Muhammed el-Ayban (Devlet Bakanı) ve Halit el-Humeydan (İstihbarat Başkanı) eşlik ettiler.

Parti Başkanı Albay Muhammed el-Yidumi iki prensi konuk ettiği için çok sevindiğini belirtti.

Oysa el-Islah resmen Müslüman Kardeşler’in Yemen’deki siyasi partisidir.

Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi’de bir hükümet darbesi planlamasından sonra Müslüman Kardeşler’i terörist örgütler listesine dahil etti. Dünya Arap Birliğinin kuruluşundan beri Müslüman Kardeşler’i finanse eden Suudi Arabistan, Donald Trump’ın geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı konuşmadan sonra aynı adımı attı.

Suudi veliaht prensi daha önce de el-Islah liderleriyle görüşmüştü. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nin veliaht prensi bu ikili oyuna ilk kez dahil oluyor.

Çeviri
Osman Soysal