Voltaire İletişim Ağı

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Müslüman Kardeşler ile ilişkilerini kesmedi

+

Prens Muhammed bin Zayed (Birleşik Arap Emirlikleri’nin veliaht prensi) ve Prens Muhammed bin Salman (Suudi Arabistan veliaht prensi) Riyad’ta Yemen’in el-Islah partisi yöneticilerini kabul etti [1].

Toplantıya Birleşik Arap Emirlikleri tarafında Prens Tahnun bin Zayed el-Nahyan (Ulusal Güvenlik Danışmanı), Ali bin Hamad el-Şemsi (Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı), Prens Şahbut bin Nahyan el-Nahyan (Birleşik Arap Emirliklerinin Riyad Büyükelçisi) ve Suudi Arabistan tarafında ise Dr. Musa’ed bin Muhammed el-Ayban (Devlet Bakanı) ve Halit el-Humeydan (İstihbarat Başkanı) eşlik ettiler.

Parti Başkanı Albay Muhammed el-Yidumi iki prensi konuk ettiği için çok sevindiğini belirtti.

Oysa el-Islah resmen Müslüman Kardeşler’in Yemen’deki siyasi partisidir.

Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi’de bir hükümet darbesi planlamasından sonra Müslüman Kardeşler’i terörist örgütler listesine dahil etti. Dünya Arap Birliğinin kuruluşundan beri Müslüman Kardeşler’i finanse eden Suudi Arabistan, Donald Trump’ın geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı konuşmadan sonra aynı adımı attı.

Suudi veliaht prensi daha önce de el-Islah liderleriyle görüşmüştü. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nin veliaht prensi bu ikili oyuna ilk kez dahil oluyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.