Barış mutabakatı kapsamında Suriye Arap Ordusu affedilen Özgür Suriye Ordusu mensupları için yeni bir güç kuruyor: Aşiret Ordusu. Söz konusu güce Şeyh Abdülaziz el-Rıfai’nın (fotoğrafta ortada) komuta etmesi bekleniyor.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Temmuz 2011’de Fransa tarafından kurulmuştu. Sözde Albay Riyad el Esad’ın (Devlet Başkanı’nın ailesiyle hiçbir bağı yok) komuta ettiği ordunun « rejimin » emirlerini yerine getirmeyi reddeden Suriye Arap Ordusu’ndan firar edenler tarafından oluşturulduğu belirtilmişti. ÖSO’nun bayrağı bağımsızlığın ilk günlerinde de kullanılmaya devam edilen Fransız Sömürgeci işgalinin bayrağıdır. Öte yandan duyurulan firarileri bir türlü bulamayan Batılı gizli servisler Muammer Kaddafi’yi henüz devirdikleri Libyalı cihatçılara çağrıda bulundular. Kasım 2011’de Ban ki-Moon’un özel temsilcisi ve Uluslararası Af Örgütü’nün eski genel sekreteri İan Martin, El Kaide’nin 1 500 cihatçısının Türkiye’ye naklini örgütler. Bunlar Abdülhakim Belhadj’ın (El Kaide’nin eski 3 numarası) ve Mehdi el-Harati (Gazze Özgürlük Filosu eski lideri) emri altına sokulur. Türkiye’ye varan cihatçılar MİT’in kiraladığı otobüslerle bir ay boyunca Batılı televizyonların hayran bakışları altında bir « isyancı » köyü kurdukları Suriye’de Cebel el-Zuia’ya taşındılar.

Temmuz 2012’den itibaren ÖSO sadece aşiret mensuplarından olmak üzere Suriyeli savaşçılar da devşirmeye başlar. 2013’te liderlerinin biri olan Halid el-Hamad Suriye Arap Ordusu mensubu bir askerin yüreğini yediği ve Nusayrilerin kaderinin bu olduğunu duyurduğu görüntülerin yer aldığı bir video paylaşır. 2015’te ÖSO ortadan kaybolduğu bir sırada Türkiye savaşçılarından bazılarını kendi adına hizmet etmek üzere amblem ve simgelerini ele geçirir.

Batı basının söylediklerinin tersine ÖSO hiçbir zaman demokrasiye özlem duymadı, ne de dini çoğulculuğa karşı hoşgörü göstermedi.

El-Vatan’a göre ÖSO’ya bağlı el-Omari Tugaylarının 160 üyesi hemen Aşiret Ordusuna geçti.

Çeviri
Osman Soysal