Arjantin ikinci Federal Mahkemesi, eski Peroncu Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner ve çok sayıda işbirlikçisine karşı yargıç Claudio Bonadio’nun soruşturmasını onayladı.

Mahkeme İnterpol eski Başkanı Ronald Noble’nin sanıklar lehinde tanıklık yapması yönündeki talebi değerlendirmeye almayı reddetti.

Henüz mahkumiyet kararı verilmemişken yargıç Martin İrurzun ve Eduardo Farah, eski devlet başkanı (bugün parlamenter dokunulmazlığından yararlanan), Dışişleri Bakanı Hector Timmerman (sağlık sorunları nedeniyle zorunlu ikamete tabi olan) ve üç işbirlikçisi Carlos Zannini, Luis D’Elia ve Fernando Esteche hakkında önleyici yakalama emirlerini teyit etti.

Sanıklar « adaleti engelleme, görevi kötüye kullanma ve ağır eksik bildirim » ama ayrıca da « vatana ihanet » ile suçlanıyorlar; vatana ihanet suçlaması son olarak 1955 yılında General Juan Perón’a karşı yöneltilmişti.

Bu gülünç dosya Buenos Aires’teki İsrail Büyükelçiliği ve AMIA’ya karşı düzenlenen 1992 ve 1994 saldırılarının İran hesabına hareket eden Hizbullah tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin yanlış kanaate dayanıyor. Cristina Fernández de Kirchner’in bakanlarına karşı açılan soruşturmaları sonlandırması için Tahran’dan rüşvet aldığı iddia ediliyor. Ancak on beş günden beri Hizbullah ve İran’ın saldırılardan sorumlu olduğu tezi FBI’nin DNA testi sonuçlarını açıklamasından sonra çöktü.

Çeviri
Osman Soysal