Avrupa Birliği (AB) ve Amerikan Devletleri Örgütü (OEA) gözlemcilerine göre Honduras seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı tespit edilmiş olmasına karşın, ABD hükümeti seçimlerin galibini ilan etti: Juan Orlando Hernández.

2009 yılında Juan Orlando anayasal Devlet Başkanı José Manuel Zelaya Rosales’e karşı gerçekleştirilen darbeyi desteklemişti. O dönem Ulusal Kongrenin (Parlamento) başkanı olmuş, ardından da 2013’te devlet başkanı olmuştu.

Darbe, İsrail’in de katılımıyla Obama yönetimi tarafından düzenlenmişti [1].

Tüm gözlemcilerin gerçeği yansıtmadığı konusunda hemfikir olduğu resmi sonuçlara göre muhalefet lideri Salvador Nasralla (Zelaya tarafından desteklenen bir Filistinli) seçilen devet başkanının elde ettiği % 42,95’e karşın oyların ancak % 41,42’sini almıştı.

Aralarında AB ve OEA’nın da yer aldığı hükümetlerarası örgütlerin birçoğu seçimlerin yenilenmesi çağrısında bulunmuşlardı.

Öte yandan Devlet Başkanı Orlando, daimi temsilcisine ABD ve İsrail’e karşı BM Genel Kuruluna sunulan Küdus’ün statüsüne ilişkin karar aleyhinde oy kullanması talimatı verdi. Beyaz Saray, New York’taki oylama sonucunda zaman kaybetmeden Orlando’dan yana tavır aldı.

Ülkesinde yeni bir çatışmadan kaçınmayı tercih eden Salvador Nasralla devlet başkanlığı adaylığından geri çekildiğini açıkladı.

Çeviri
Osman Soysal