Rus Genelkurmayı, Hmeymim Hava Üssüne saldırma girişiminde bulunan ama inişe zorlanan üç insansız hava aracına ilişkin inceleme sonuçlarını basına açıkladı [1].

 Yerel olanaklarla böylesi insansız hava araçlarını üretmek imkansızdır. Bunlar zorunlu olarak ithal edildiler.

 Bu insansız hava araçlarının kullanımı özel eğitim gerektirmektedir. Dolayısıyla tedarikçiler sahaya gelip cihatçılara eğitim verdiler ya da cihatçılar eğitim almak üzere yurtdışına gittiler.

 İnsansız hava araçlarının taşıdığı el yapımı bombaların her biri yaklaşık 400 gram ağırlığındaydılar. Kuaterner Nitrat ve metal bilyeler kullanılarak yapılmışlardı. Bu tür patlayıcılar yerel olarak üretilmemektedirler. Aralarında Ukrayna’nın da bulunduğu birçok devlet söz konusu patlayıcıyı üretmektedir.

 İnsansız hava araçlarının kontrol programlarının koordinat hassasiyeti açık kaynaklardan elde edilebileceklerden çok daha yüksek niteliktedir. Bu da cihatçıların saldırı sırasında hava ya da uydu istihbaratından yararlandıklarını gösteriyor.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Bir savaş alanındaki ilk eş zamanlı insansız hava aracı saldırıları », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 10 Ocak 2018.