13 Ocak 2018 günü Rus özel kuvvetleri, Tartus ve Hmeymim üslerine karşı toplu insansız hava aracı saldırısını [1] düzenleyen cihatçı grubun tüm üyelerini öldürdü.

Rusların misillemesi İdlib çatışmasızlık bölgesinde yer alan Muvazara köyünde gerçekleşti.

Eş zamanlı olarak cihatçıların insansız hava araçlarının montaj ve stok deposu da imha edildi.

Bu karşılık öncesinde Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik her türlü şüpheyi ortadan kaldırmak istemişti. Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile uzun bir görüşme yaptığı yönünde basına açıklama yaptı. Toplu insansız hava aracı saldırısını düzenleye yabancı gücü kınamış ve Rusya ve Türkiye arasında anlaşmazlık çıkarmaya çalışmakla suçlamıştı.

Devlet Başkanı Putin bu yabancı gücün kim olduğu konusuna açıklık getirmedi.

Soruşturmaya yakın kaynaklar, bu konudaki bazı ipuçlarının 19 Aralık 2016’da Ankara’da öldürülen Büyükelçi Andrey Karlov cinayeti sırasında bulunanlarla uyuştuğunu belirtmektedirler. Devlet Başkanı Putin’e çok yakın bir isim olan bu diplomat, önemli şahsiyetlerin yakın korumasıyla görevli bir polis olan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından tabancayla vurulmuştu. Bu cinayet az daha Türkiye ile Rusya arasında bir savaşa neden olacaktı. Olay yerine gelen Rus müfettişler, siyasi tasfiyeden yararlanarak polis olan genç adamın bir yabancı güç tarafından eğitildiği sonucuna varmışlardı.

Her ne kadar İdlib çatışmasızlık bölgesi Türkiye’nin sorumluluğu altında olsa da, Muvazara Köyü, Birleşik Krallık’ın vekili Ahrar el-Şam (Şam’ın özgür insanlarının İslami hareketi) ve Katar’ın vekili Hayat Tahrir el-Şam’ın (Şam’ın Kurtuluşu Örgütü) denetimi altında bulunuyor.

Çeviri
Osman Soysal