در تاریخ ۱۸ ماه ژانویه ی ۲۰۱۸ ، کشور انگلستان و فرانسه در ساندهورست ، همراه .
نخست وزیر ترزا می و پرزیدنت مکرون نشستی پیرامون مسائل دفاعی داشتند
هر دو کشور تصمیم گرفتند در اقدامی مشترک علیه روسیه و کشورهای بالتیک و ، تروریزم ساحل با یکدیگر همکاری تنگاتنگی داشته باشند .
آنها همچنین خواهان ادامه ی اجماع نیروها و اقدامات مشترک خود پس از جنگ لیبی شدند [1]

،در ۲۲ ماه ژانویه ، ژنرال سر نیکولاس کارتر ، رئیس ستاد ارشد نظامی بریتانیا ،
United Service Institue ( RUSI‌)کنفرانس تکان دهنده ای در
. برگذار نمود [2]
مطابق با گفته های وی ، غرب پیوسته در حال پیشرفت می باشد و بزودی در برابر کل جهان از برتری تکنولوژیک برخوردار خواهد شد . این در حالی است که روسیه به وحشت افتاده و در حال تجهیز نیروهای مسلح خود می باشد و قصد دارد تا جنگ جهانی راه بیاندازد .

گفته های وی با استراتژی امنیت ملی ایالات متحده کاملاََ مغایرت دارد ، چرا که این کشور معتقد است سطح علمی و تکنولوژیکی اش در حال فرو پاشی است . کاخ سفید روسیه را به صورت رقیبی می پندارد که قصد دارد اتحاد اتلانتیک را مضمحل نماید ولی قدرت تهدید کننده ای بالقوه ای نمی باشد.

یک روز پس از ۲۳ ژانویه ، شورای امنیت ملی انگلستان تصمیم گرفت تا این کشور را از واحد مبارزه علیه اطلاعات غلطی که از سوی دولت های بیگانه و به خصوص روسیه درز میشود ، مبارزه نماید .سخنگوی خانم نخست وزیر اعلام نمود : ٬٬ ما در دوره ای زندگی می کنیم که در آن اطلاعات غلط و دروغین و روایات مختلفی از حوادث وجود دارد ( …) . از این رو دولت باید پاسخگو باشد و وسایل روابط جمعی امنیت ملی باید بهترین استفاده را در جهت سرکوب این ستیزه جویی های پیچیده و بهم پیوسته ،انجام دهد .٬٬

سه ماه پیش خانم نخست وزیر ترزا می ، طی یک سخنرانی در شهرداری لندن ، اعلام نمود که خطر از ناحیه ی کشور روسیه می آید [3] . و به خصوص خاطر نشان نمود که : ٬٬ کشور روسیه قصد دارد اخبار و اطلاعات را به صورت سلاحی برای خود به کار ببرد ، و شبکه های خبری خود را که توسط دولت اداره می شود به قصد پخش اطلاعات غلط و تصاویر ترسناک و ساختگی ، برای ایجاد تضاد با غرب و برانداختن موسسات آن تجهیز نماید ٬٬ .

در اتحادیه ی اروپا ، رئیس جمهور فرانسه اعلام نموده که علیه تبلیغات روسیه به زودی راه حلی ارائه خواهد داد ، در همین حال دولت چک ، مرکزی برای مبارزه با تروریزم و تهدیدات مرکب چند جانبه ، تحت نظارت وزیر داخلی خود ترتیب خواهد داد . این مرکز بنا بر طرح میلان شووانک( سوسیال دموکرات ) برای مبارزه با رسانه های مخالفین تشکیل Parlamentni listy , AE News , Lajkit cz. Protiproud
شده است که بدون داشتن مدرک و سندی روسیه را متهم قلمداد می کند

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« Communiqué - Sommet franco-britannique 2018 », Réseau Voltaire, 19 janvier 2018.

[2Dynamic Security Threats and the British Army”, by General Sir Nick Carter, Voltaire Network, 22 January 2018.

[3Theresa May speech to the Lord Mayor’s Banquet 2017”, by Theresa May, Voltaire Network, 13 November 2017.