ارتش عرب سوریه یک لابراتوار مخفی سلاح شیمیای را در تاریخ ۱۲ ماه مارس ۲۰۱۸ در افتریس کشف نمود و هم چنین لابراتوار دومی در شیفونیا ،ا در تاریخ ۱۳ ماه مارس

غوطه ی شرقی که این دو مکان در آنجا قرار دارد ، از سوی روسیه منطقه ی غیرنظامی به حساب آمده ، اما تا کنون کسی نتوانسته تفاوتی میان عناصر جهادی خارجی با شورشیان محتمل سوریه مشاهده کند

در واقع ، شورای امنیت به مدت ۳۰ روز از دو طرف خواسته تا به مخاصمات پایان دهند تا ارتش سوریه ، روسیه و ایران بتوانند به عملیات ضد تروریستی خود ادامه بدهند .

بمباران تروریست ها بر پایتخت سوریه پیوسته ادامه داشته . حدود ۳۵ خمپاره هر روزه به سوی دمشق پرتاب شده است ، آنهم بعد از رای ۲۴۰۱ ، که خسارات مالی و جانی فراوانی به جا گذاشته .

در سال ۲۰۱۲ ، جمهوری عرب سوریه حملات شیمایی از سوی عناصر جهادی را گذارش داده است و از سازمان ملل تقاضای کمک کرده . در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ ، در ویديویی که از سوی شورشیان معتدل ارتش آزاد سوریه پخش گردید ، این لابراتوارها در آن دیده می شد . [1] و نشان می داد که تمام علویان را بمباران شیمیایی نموده اند.
این ویدیورا در حساب یوتیوب خود منتشر کرده بودیم ، اما از سوی این سازمان برداشته شد . پس از این حادثه ، سلاح های شیمیایی از سوی پلیس ترکیه ضبط گردید که توسط عناصر جهادی در حال انتقال به سوریه بود . عناصر پلیس که در این عملیات بازداشت شرکت داشتند ، هم اکنون به جرم توطئه علیه کشور ترکیه در زندان به سر می برند .

در هر حال ، دولت های غربی همگی یک صدا دمشق را مسئول استفاده از سلاح های شیمیایی می دانند . سوریه نیز به سرعت کنوانسیون خلع سلاح های شیمیایی را امضا نموده ، و در عین حال متخصصین کشور روسیه و ایالات متحده برای بررسی میزان خرابی ها و انبار های شیمیایی به این کشورعازم شدند . با این وجود این اتهامات تا امروز نیز ادامه دارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“ارتش آزاد سوریه آزمایشگاه سلاح های شیمیائی خود را به نمایش می گذارد”, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 5 دسامبر 2012, www.voltairenet.org/article180763.html