PYDپرزیدنت رجب طیب اردوغان پس از آنکه پرزیدنت ماکرون با نماینده ی
در پاریس ملاقات کرد ، در تاریخ ۳۰ ماه مارس ۲۰۱۸ ، با لحن بسیار تندی هشدار دارد .

SDFمطابق با سخنگوی کاخ الیزه ، امانوئل ماکرون با فرستاده ی
(نیروهای دموکراتیک سوریه )
می باشد،PYDدیداری داشته ، هر چند که این گروه در واقع صورت دیگری از
که هم ردیف حزب پ ک ک ترکیه می باشد .

مطابق با گفته ی رئیس سابق ارتش ترکیه ، ژنرال ایلکرباشبوک ، گروه پ ک ک و پ ی د ، که در گذشته حزب مارکسیست لنینیست و طرفدار اتحاد جماهیر شوروی و حامی سوریه بوده اند ، هم اکنون تبدیل به حزبی آنارشیست و طرفداری سازمان ناتو شده اند .

پرزیدنت اردوغان خاطر نشان کرده که فرانسه اجازه داده تا دفاتر پ ک ک و پ ی د در پاریس شکل بگیرد ، در حالی که این سازمان ها مسئول شمار زیادی از حملاتی بوده اند که باعث شده چهل هزار شهروند ترک کشته شوند . او با لحن محکمی اضافه کرده که ترکیه نیاز به هیچ واسطه ای برای برقراری رابطه با گروه های تروریستی ندارد .

رجب طیب اردوغان همچنین با تهدید اعلام کرده ، چنانچه فرانسه در این حرکت خود عقب نشینی نکند ، شاهد عواقب سیاسی این برخورد در سرزمین خود خواهد بود ، این تهدید با همان لحنی بیان شد که قبل از سوء قصد های پاریس و بروکسل بیان کرده بود .

وزیر امور خارجه ی ترکیه ، مولوت چاوش اوغلو ، به هم تای فرانسوی خود ژان ایو لو دریان در تماسی تلفنی ، تعجب خود را از حرکت فرانسه اعلام نمود .

در همین رابطه ، کاخ الیزه بر عکس بیانات سفیر روژاوا در پاریس ، اعلام نمود که قصد هیچ عملیاتی خارج از محدوده ی نیروهای ائتلاف بین الملل انجام نخواهد داد ؛ توضیحاتی که بی تاثیر بوده : زیرا نیروهای ائتلاف که در ظاهر اف د اس به وجود آمده همچنان از مزدوران پ ک ک و پ ی د ، علیه دمشق استفاده می کند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian