ولترشبکه

اردوغان ، نخست وزیر کوزوو را مجبور ساخت تا رئیس اطلاعات کشورش را تغییر ندهد

+

در تاریخ ۳۱ ماه مارس ۲۰۱۸ ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان در کنگره ی محلی آ ک پ در شهر اومرانیه ، نخست وزیر کوزوو را تهدید به برکناری نمود .

(Milli Istihbarat Teskilati- MIT)سرویس های اطلاعات سری ترکیه توانستند پنج استاد دانشگاه و یک پزشک را به جرم همکاری با فتح الله گولن از کوزوو بربایند و به ترکیه برگردانند . این عملیات تحت نظارت سری سرویس های اطلاعاتی (Agjencia Kosovare e Inteligjences-AKI) کوزوو انجام گردید که سرپرست آن دریتون گاشی بوده ، و وزیر امور داخلی کوزوو فلامور سفاج ، نیز با او همکاری داشته است ، هر چند در این عملیات نامی از نخست وزیر کوزوو ، راموش هارادینا ، و پرزیدنت، هاشم تاچی نیامده بود .

نخست وزیر کوزوو در برابر پارلمان این کشور مجبور به ادای توضیحاتی شد ، که این امر او را متهم به مکدر ساختن شهرت مهمان نوازی این کشور نمود .

پس از نشستی که با پرزیدنت تاچی داشت ، او دو تن از همکاران خود را از کار برکنار نمود .

پرزیدنت اردوغان در نطقی گفت : ٬٬ آهای ، نخست وزیر کوزوو ، چه کسی به شما اجازه داد تا این کار را انجام دهید ؟٬٬ . ٬٬ از کی تا به حال شما از کسانی دفاع می کنید که خواسته اند علیه کشور ترکیه کودتا انجام دهند ؟ مگر نمی دانید که ما دومین کشور در دنیا هستیم که کشور کوزوو را به رسمیت شناخته ، آنهم دو ساعت پس از اعلام موجودیت آن . - ایالات متحده اولین کشور بوده ، اما شما چگونه می توانید از افرادی که علیه ترکیه دست به کودتا زده اند ، حمایت کنید ، ترکیه کوزوو را همچون کشوری برادر پذیرفته است . ٬٬ این سخنان کمی قبل از برکناری نخست وزیر این کشور صورت گرفت .

حاکان فدان که رئیس اطلاعات سری ترکیه می باشد ، توانست با دخالت مستقیم در نزد دوست خود هاشم تاچی ، این وضعیت را آرام کند . و برکناری آن دو تن لغو گردید . وزیر امور داخلی کوزوو که می بایستی استعفا دهد ، هر چند رئیس سرویس های اطلاعاتی این کشور ، در مقام خود باقی ماند .

به هنگام مداخله ی خشونت آمیز ناتو علیه یوگسلاوی سابق ( سربی کنونی ) ، هاشم تاچی از مزدوران ائتلاف که حزب آزادیبخش کوزوو ( یو سی کا ) را تشکیل می دادند و توسط نیروهای ویژه ی آلمان ( کا اس کا ) در ترکیه تعلیم دیده بودند ، حمایت می کرد ، در حالی که حاکان فدان ، افسر رابط با ارتش ترکیه بود در ستاد ارشد ارتش ناتوفعالیت داشت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.