در تاریخ ۳۱ ماه مارس ۲۰۱۸ ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان در کنگره ی محلی آ ک پ در شهر اومرانیه ، نخست وزیر کوزوو را تهدید به برکناری نمود .

(Milli Istihbarat Teskilati- MIT)سرویس های اطلاعات سری ترکیه
توانستند پنج استاد دانشگاه و یک پزشک را به جرم همکاری با فتح الله گولن از کوزوو بربایند و به ترکیه برگردانند . این عملیات تحت نظارت سری سرویس های اطلاعاتی
(Agjencia Kosovare e Inteligjences-AKI) کوزوو انجام گردید
که سرپرست آن دریتون گاشی بوده ، و وزیر امور داخلی کوزوو فلامور سفاج ،
نیز با او همکاری داشته است ، هر چند در این عملیات نامی از نخست وزیر کوزوو ، راموش هارادینا ، و پرزیدنت، هاشم تاچی نیامده بود .

نخست وزیر کوزوو در برابر پارلمان این کشور مجبور به ادای توضیحاتی شد ، که این امر او را متهم به مکدر ساختن شهرت مهمان نوازی این کشور نمود .

پس از نشستی که با پرزیدنت تاچی داشت ، او دو تن از همکاران خود را
از کار برکنار نمود .

پرزیدنت اردوغان در نطقی گفت : ٬٬ آهای ، نخست وزیر کوزوو ، چه کسی به شما اجازه داد تا این کار را انجام دهید ؟٬٬ . ٬٬ از کی تا به حال شما از کسانی دفاع می کنید که خواسته اند علیه کشور ترکیه کودتا انجام دهند ؟ مگر نمی دانید که ما دومین کشور در دنیا هستیم که کشور کوزوو را به رسمیت شناخته ، آنهم دو ساعت پس از اعلام موجودیت آن . - ایالات متحده اولین کشور بوده ، اما شما چگونه می توانید از افرادی که علیه ترکیه دست به کودتا زده اند ، حمایت کنید ، ترکیه کوزوو را همچون کشوری برادر پذیرفته است . ٬٬ این سخنان کمی قبل از برکناری نخست وزیر این کشور صورت گرفت .

حاکان فدان که رئیس اطلاعات سری ترکیه می باشد ، توانست با دخالت مستقیم در نزد دوست خود هاشم تاچی ، این وضعیت را آرام کند . و برکناری آن دو تن لغو گردید . وزیر امور داخلی کوزوو که می بایستی استعفا دهد ، هر چند رئیس سرویس های اطلاعاتی این کشور ، در مقام خود باقی ماند .

به هنگام مداخله ی خشونت آمیز ناتو علیه یوگسلاوی سابق ( سربی کنونی ) ، هاشم تاچی از مزدوران ائتلاف که حزب آزادیبخش کوزوو ( یو سی کا ) را تشکیل می دادند و توسط نیروهای ویژه ی آلمان ( کا اس کا ) در ترکیه تعلیم دیده بودند ، حمایت می کرد ، در حالی که حاکان فدان ، افسر رابط با ارتش ترکیه بود در ستاد ارشد ارتش ناتوفعالیت داشت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian